HERKESİN TARZI BAŞKA İŞTE SANAT BURADA

792

Arden Yayınları yeni kitabında “Herkesin Tarzı Başka İşte Sanat Burada” diyor.Estonyalı illüstratör ve yazar Kertu Sillaste’nin kitabı, sanatın farklı türlerini tanımak için tatlı ve heyecan verici bir ilk adım. Sanatçı anne-babalar ve onların çocuklarıkonuşuyor bu kitapta.Her biri,uğraştığı sanat dalını veyaratım serüvenini kendi bakış açısıyla tanıtıyor,kendi diliyle yorumluyor.


Çocuk gelişiminde sanat önemli bir rol oynuyor. Erken yaşta sanat etkinlikleriyle tanışmak,fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal becerilerin kazanımını olumlu yönde etkiliyor. Aslında sanat çocuğun doğasında var. Ancak onun yaşamının ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamak ya da hayatı boyunca uzak durmasına yol açmak yine ilk yıllarda kazandırılan deneyimlere bağlı.

Estonyalı illüstratör ve yazar KertuSillaste’nin“Herkesin Tarzı Başka İşte Sanat Burada” kitabı,5 yaş ve üzeri için, yaşam boyu sürecek bir keşif serüvenine renkli ve güzel birbaşlangıç sunuyor!Karşınızda Arın, Can, Mina, Mete, Rojda, Arda, Leyla ve küçük Leda var. Bir de onların anne ve babaları… Her biri sanatın farklı bir dalıyla uğraşıyor. Resim ve heykel, yerleştirme ve fotoğraf, performans sanatı ve diğerleri… Yaptıkları eserler üzerinden çocuklarına farklı bir sanat dalını tanıtıyor, nasıl yarattıklarını anlatıyorlar. Elbette tam da onların kolayca anlayacağı, benimseyeceği bir dille…

Kitapta, sanat uzmanı anne bir sanat eserinin karşısında, onu daha iyi anlamak için sorular soruyor. Heykelin ne olduğunu ise Can’ın babası örnekliyor. O bir heykeltıraş ve bize “Her türlü malzemeden heykel yapılabilir” diyor. “Plastikten ve macundan, kilden ve taştan, tahtadan ve kemikten, bir çift ayakkabıdan veya bottan, hatta eski bir tişörtten…”Peki Can ne yapıyor? O da evden seçtiği çeşitli objeleri bir araya getirip kendi heykelini tasarlıyor. Neşe ve heyecan içinde, özgürce… Öyle ya! Herkesin tarzı başka, işte sanat tam da burada!

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz