HERKESE EŞİT KURABİYE, ÇÜNKÜ HEPİMİZ EŞİTİZ!

6929

Avukat ve aktivist Feyza Altun’un çocuklar için hazırladığı resimli İnsan Hakları ve Demokrasi Serisi, İnkılâp Kitabevi etiketiyle okurlara ulaşıyor. Serinin Renkli Yumurtalar, Uçan Tekerlekli Sandalye, Herkese Eşit Kurabiye, Yeşil Sahanın Özgür Kızı ve Mutlu Yaşlılar Haftası adlı kitapları, Özgür adlı küçük bir kızın maceralarıyla çocuklara hoşgörüyü, eşitliği, farklılıklara saygı duymayı, ayrımcılığa karşı çıkmanın önemini, birlikten doğan gücü anlatıyor. Feyza Altun ile bu özel seri hakkında konuştuk.

Şebnem Atılgan: Çocuklar için harika bir kitap serisi hazırladınız: “İnsan Hakları ve Demokrasi Serisi”. Serinin adı, kitapların içeriği hakkında bilgi veriyor olsa da, bu bilgiyi özgün yapan sizin kaleminiz… Öncelikle bu seriyi yazmaya nasıl karar verdiniz? İlk fikir nerede ve nasıl aklınıza geldi?

Feyza Altun: Aslında gördüğüm bir rüyayla geldi bu fikir aklıma; rüyamda, mor bir kurabiye yapıyor, içine kalem defter, kanun atıyordum. Uyanınca, “Tam bir masal gibi,” dedim, sonra masal kitabı yazayım, diye aklımdan geçirdim. Düşününce, çocuklara anlatacak daha iyi konularım olduğuna karar verdim ve bu seriyi yazmaya başladım.

Feyza Altun

Şebnem Atılgan: Avukat ve aktivist olarak kendinizi çocuklara yakın hissediyor musunuz? Çocuk kitabı yazmak, doğrusu epey cesaret isteyen bir türdür. Bu konuda daha önce deneyimleriniz var mı ya da çocuk kitabı kaleme almak için nasıl hazırlıklar yaptınız, hangi kaynaklardan beslendiniz?

Feyza Altun: En büyük kaynağım oğlum. Oğlum doğmadan önce böyle bir farkındalığım yoktu, üzerine çok düşündüğüm bir konu değildi. Ama şimdi, benim için bambaşka bir mesele ve her geçen gün yeni şeyler öğrendiğim bir konu. Çocuklar gerçekten o kadar güzel ve masumlar ki bunu en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Kitapları yazarken hep oğlumun ne tür sorular soracağı, hangi resimlere ilgiyle bakacağını hesap ederek yazıyorum. Hatta görselleri de betimliyorum… Kitaplardaki konular oğluma uygun çiziliyor, tabii ressamın da hayal gücü ve sanatı konuşuyor. Ben yazdıktan sonra çocuk psikologu okuyor, değerlendiriyor, düzeltilmesi gerekenler düzeltiliyor ve kitap bu şekilde basılıyor. Yoksa benim de çocukların psikolojisini, anlayacağı ya da anlamayacağı kelimeleri ya da kavramları kestirmem tek başıma çok zor.

Şebnem Atılgan: Kitaplar bir yandan öğretirken diğer yandan da çocuklara birtakım hayat dersleri veriyor. Bu hayat derslerinden söz edebilir miyiz? Bu başlıklara nasıl karar verdiniz?

Uçan Tekerlekli Sandalye
Tekerlekli sandalye bir engel midir? Birlik olunca tüm engeller yok edilir… Özgür’ün engelli arkadaşı Nazlı’nın büyük bir problemi var. Ama bütün sınıf bir olup ona harika bir çözüm sunuyor. Ve Nazlı, arkadaşları sayesinde bugün de gülüyor!

Feyza Altun: Konular net! Eşitlik, toplumsal cinsiyet eşitliği, kanunun önemi, hukuk bilmenin değeri gibi… Hatta sonraki serilerde laiklik, vatandaşlık kavramları anlatılacak. Bu kavramları çocuklara anlatmak son derece zor; bir konuya indirgemeniz, somut biçimde anlatmanız gerekiyor. Ben de çocukları hayatın gerçekliğiyle, anlayabilecekleri ve olumlu etkilenecekleri biçimde tanıştırmak istiyorum. Herkesin eşit olduğu, kimsenin kimseden üstün olmadığının bilindiği, ırk, din ve dil sebepleriyle ayrımcılık yapılmadığı bir dünya ve bunun bilincinde bireyler yetiştirmemiz gerektiğini düşündüğüm için bu konuları ve başlıkları seçtim. Hatta bazı cinsiyetçi olduğunu düşündüğüm başlıklara da müdahale ettim.

Şebnem Atılgan: Mesleğinizde çocuk hakları ile ilgili karşılaştığınız örneklere kitapta yer verdiniz mi?

Feyza Altun: Bu kitapları çocuklar okuyacak, bu nedenle mesleğimde karşılaştığım hususları anlatsam travmatize olurlardı. Kavramları, daha mutlu ve pozitif konularla işliyorum. Mesele “Çocuk Hakları” başlıklı bir kitap yayımlanacak. Bu kitapta, çocuk haklarının neler olduğunu anlatacağım.

Şebnem Atılgan: Kitaplar, çocukların yanı sıra anne babalar için de oldukça yararlı… Aslında birçoğu okul ve aile eğitimi sırasında verilmesi gereken bilgileri, Özgür Kız’ın maceraları ile öğrenmeleri ya da tekrar etmeleri çok güzel… Sevimli ve bir o kadar da akıllı bir karakter, çocuklar için daha öğretici olabilir. Bu durumda bize Özgür Kız’dan söz eder misiniz?

Renkli Yumurtalar
Özgür’ün en sevdiği arkadaşı… Dini, ırkı ve hatta adı bile farklı. Haçik, sınıfında tam da bu yüzden ayrımcılığa uğruyor. Kahramanımız Özgür ise Paskalya yumurtalarını boyayıp Haçik ile alay eden arkadaşlarına asla unutamayacakları bir ders veriyor. Sen de Haçik’le dost olmaya ne dersin? Belki bu Paskalya Bayramı’nda yumurtaları renklendirip onun neler hissettiğini anlayabilirsin…

Feyza Altun: Özgür çok girişken, öğrenmeye meraklı, biraz rekabetçi ama daha çok uzlaştırmacı, arkadaşlarıyla bildiklerini paylaşmayı seven pozitif bir çocuk. Kendini güvende hissettiği bir evi, ilgili iki ebeveyni var. Aslında tüm çocuklara dilediğim bir aile ortamını resmetmek istedim bu kitaplarla. Ve inanıyorum ki sevilen, sayılan, değerli hisseden her çocuk az çok Özgür gibidir. O nedenle Özgür’ün merakı, neşesi canlılığı, onu okuyan tüm çocuklara ait biraz da.

Şebnem Atılgan: Konuları ve çizimleri ile harika kitaplar ortaya çıkarmışsınız. Özgür Kız’ın yeni maceraları olacak mı? Bu serinin ardından yeni bir çocuk kitapları projeniz var mı?

Feyza Altun: Teşekkür ederim. Bu seri devam edecek. Çocuklara anlatılacak daha çok kavram var. Başka konularda yazar mıyım bilmiyorum, çünkü yetişkinlere anlatmak istediğim konular da epeyce fazla… Kısacası yazmam gereken çok şey var. Dilerim yazmaya anlamaya ve anlatmaya devam edebilirim.

Yeşil Sahanın Özgür Kızı

Büyüyünce ne olacaksın? Aşçı, hakem ya da dansçı mı? Peki, bu soruya hiçbir baskı altında kalmadan cevap verebilir misin? Özgür, bu kez babasından alıyor hayat dersini… Ve toplumsal cinsiyet rollerini bir kenara bırakıp gerçekten ne istediğine karar veriyor. O bir kız çocuğu ve her mesleği yapabilir. Çünkü buna inanıyor. Ya sen? Tabuları yıkmaya hazır mısın?

Feyza Altun Hakkında 

1987 yılında Üsküdar’da doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Altun Hukuk & Danışmanlık bürosunda avukatlık yapmaktadır. İngilizce, Fransızca ve Farsça bilmektedir. Halen Tarafsız Çalışan Anneler Platformu kurucusu olarak dernekleştirme çalışmalarına devam ediyor. Kadın Birliği’ni kurmuş ve her görüşten kadının hakları için örgütlenmesini sağlamaya çalışmaktadır. Altun, Kadının Fenni, Kadının Derdi ve Kadının Erki kitaplarının yazarıdır.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz