Azra Deniz Okyay’ın dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapan filmi “Hayaletler”in festival yolculuğu Ekim’de de devam ediyor! Gelecek hafta Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yapacak olan “Hayaletler”, 9-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 36. Varşova Film Festivali’nin Keşifler bölümünde gösterilecek ve 13-24 Ekim tarihlerinde Belçika’da düzenlenecek 47. Ghent Film Festivali’nde, aralarında There Is No Evil, “Nomadland”, Vitalina Varela”nın da olduğu yılın önemli yapımlarıyla ana yarışmada jüri karşısına çıkacak. Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği filmin Türkiye gösterim tarihi önümüzdeki aylarda belli olacak.

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği “Hayaletler”in festival yolculuğu devama ediyor. Dünya prömiyerini bu ay başında 77. Venedik Film Festivali’nin önemli paralel ve bağımsız bölümlerindenVenedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası‘nda (Venice International Film Critics’ Week) yapan ve burada en iyi film seçilerek Büyük Ödül’ün (Grand Prize Venice International Film Critics’ Week) sahibi olan “Hayaletler” Ekim’de, Antalya, Varşova ve Ghent film festivallerinde seyirciyle buluşacak.

Gelecek hafta başlayacak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda Türkiye prömiyerini yapacak olan “Hayaletler”, 9-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 36. Varşova Film Festivali’nin Keşifler bölümünde gösterilecek ve 13-24 Ekim tarihlerinde Belçika’da düzenlenecek 47. Ghent Film Festivali’nde yılın Oscar’a yürüyen bağımsızlarıyla birlikte jüri karşısına çıkacak.

12 iddialı film ile yarışacak

Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri sayılan ve müziğin sinemadaki öneminin altını çizen Ghent Film Festivali’nin ana yarışmasına seçilen film; Mohammad Rasoulof’un Berlin’den Altın Ayı ödüllüThere Is No Evil, Chloé Zhao’nun Venedik’te Altın Aslan’ı, Toronto’dan Seyirci Ödülü’nü almış “Nomadland”, Pedro Costa’nın Locarno’da Altın Leopar dahil 3 ödül kazanan Vitalina Varela”, Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’in Cannes’ın bu yılki özel seçkisine alınan Gagarine, Fransız oyuncu ve yönetmen Maïwenn’in Fanny Ardant ve Louis Garrel’lı “ADN”, “Adrienn Pál”ile tanınan Macar yönetmen Ágnes Kocsis’in Eden, Kelly Reichardt’ın Deauville’den Jüri Özel ödüllü “First Cow” ve Sean Durkin’in Jude Law ile Carrie Coon’u buluşturanThe Nestin de aralarında olduğu 12 film ile birlikte en iyi film dalında Büyük Ödül ve müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Ödülü içinyarışacak.

“Mükemmel bir ilk film”

Uluslararası dağıtımıBéla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi birçok yaratıcı sinemacıyı destekleyen MPM Premium tarafından yapılan ve İspanya, Almanya, Avusturya ve Yunanistan hakları satın alınan “Hayaletler”, festivaller kadar eleştirmenlerin de 2020 gözdelerinden birine dönüştü.

Tüm Türkiye’de elektriklerin kesildiği o gün

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği, “Hayaletler”; tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçiyor ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor. Başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı “Hayaletler”in görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğinide Erdinç Aktürk üstlendi. Filmin dikkat çeken müziklerini ise alternatif projeleriyle tanıdığımız bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Ağustos ayında Fransa Ulusal Sinema Merkezi’nin (CNC) Fransa ortak yapımı projelere verdiğiDünya Sinema Fonu’nu (Aide aux Cinemas du Monde) kazanan “Hayaletler”, 2017’de Selanik Film Festivali’nin Crossroads platformunda En İyi Senaryo Ödülü ve Jüri Ödülü’nün ikisini birden almıştı. Bu yıl ayrıca, İstanbul Film Festivali’nde Köprüde Buluşmalar’a seçilen film, Katar merkezli Doha Film Enstitüsü’nün ilk ya da ikinci film projelerine verdiği destek programında post prodüksiyon fonununsahibi olmuştu.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz