GÜNEBAKAN EDEBİYAT DİJİTAL KAPILARINI AMIN MAALOUF İLE AÇIYOR

226

#İTEF2020ekranda‘nın ilk konuğu Semerkand, Doğunun Limanları gibi kitaplarıyla Türkiye’de de çok sevilen, Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf ve New York Times, The Guardian gibi mecralar için çalışan ünlü kültür eleştirmeni ve editör Maya Jaggi olacak. 15 Haziran Pazartesi, 21.00’de başlayacak açılış etkinliğimizde, Maalouf ve Jaggi göç, aidiyet, kimlik gibi konuların yanı sıra, pandemi ekseninde dünyayı ve uygarlığımızın geleceğini de tartışacak.

İTEF’in internet sitesi olan www.itef.com.tr bu konuşmaya kayıt olunabilecek, ardından kayıtta belirtilen e-posta adresine gelen bağlantı ile Zoom üzerinden etkinliğe katılınabilecektir. Simultane tercümenin olacağı etkinliğimizde izleyicilerin isterlerse Türkçe seçeneğini seçerek de izlemesi mümkün olacaktır. Katılım 1000 kişiyle sınırlıdır. 

Amin Maalouf 1983’de yayımlanan ilk kitabı Arapların Gözüyle Haçlı Seferleri, YKY ile tanındı. 1986’da yayımlanan ve aynı yıl Fransız – Arap Dostluk Ödülü’nü kazanan ikinci kitabı Afrikalı Leo, YKY ise bugün bir klasik kabul edilmektedir. YKY’den yayımlanan diğer kitapları arasında 1988’de yayımlanan ikinci romanı Semerkant, 1993’te Goncort Ödülü’nü kazandığı romanı Tanios Kayası, Doğu’nun Limanları (1996, YKY) ve Ölümcül Kimlikler (1998, YKY) adlı deneme kitabı bulunuyor. Finlandiyalı müzisyen Kaija Saariaho’nun bestelediği opera için yazdığı Uzaktan Aşk (2002, YKY) Maalouf’un ilk librettosudur. 2004’te Yolların Başlangıcı, YKY adlı romanı, 2006’da ikinci librettosu Adriana Mater, YKY, 2009’da ise ikinci deneme kitabı Çivisi Çıkmış Dünya, YKY yayımlanmıştır. Amin Maalouf 2011 yılında Académie Française’e seçilmiştir.

Maya Jaggi ödüllü bir gazeteci, eleştirmen ve sanat yönetmenidir. Londra’da yaşayan Jaggi’nin dünya edebiyatıyla ilgili yazıları Guardian Review, Financial Times, New York Review of Book gibi mecralarda yayımlanmıştır. New York merkezli Words Without Borders için makaleler yazmaktadır. Guardian’da 1999-2015 yılları arasında yazarlık ve sanat eleştirmenliği yapmış, beş farklı kıtadan haberler derlemiş, Orhan Pamuk, Toni Morrison, Umberto Eco, Edward Said de dahil olmak üzere onlarca Nobel Ödüllü yazarla röportaj yapmış, Man Asian ve  Dublin IMPAC edebiyat ödüllerinin de jürisinde yer almıştır. Oxford ve London School of Economics üniversitelerinde eğitimini tamamlayan Jaggi’yi Open University “İngiltere’nin en saygın gazetecilerinden biri” olarak nitelemiş, “uluslararası yazarlığın sınırlarını genişlettiği” için fahri doktora vermiştir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz