FİKİRLER GECESİ “HAYAT BULMAK”

119

Institut français’nin İstanbul şubesi, 2020 “Fikirler Gecesi“nin ana teması “Hayat Bulmak” etrafında  3 ayrı bölümden oluşan bir etkinlik düzenliyor.


Gece, “Kadın sanatçıların nefesinde hayat bulmak” söyleşisiyle başlayacak. Etkinlikte, kendini sanat dünyasının farklı alanlarında kanıtlamış olan Rabia ÇapaNil Yalter ve Dilan Bozyel konuşmacı olarak yer alacak. Söyleşinin möderatörlüğünü gazeteci ve çağdaş sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez üstleniyor.


Söyleşi sonrası, konuşmacılardan fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, 9 Şubat’a kadar Institut français’de yer alan “Paris-Beyrut: Mutluluk Hattı” sergisini davetliler ile beraber yorumlayacak.

Etkinliğin son bölümünde, “Onun Filmi” gösterilecek, sonrasında da eş-yönetmen Merve Bozcu ile söyleşi gerçekleşecek.

19:15–20:30 Söyleşi
“Kadın sanatçıların nefesinde hayat bulmak”
Rabia Çapa, Nil Yalter, Dilan Bozyel
Moderatör : Ayşegül Sönmez

21:00–21:45 Sergi ziyareti
“Paris-Beyrut: Mutluluk Hattı”
Fotoğrafçı Dilan Bozyel ile

22:00–23:30 Gösterim ve söyleşi
“Onun Filmi”Eş-yönetmen Merve Bozcu ile


SÖYLEŞİ

Kadın sanatçıların nefesinde hayat bulmak

2020 yılının Fikirler Gecesi etkinliği, bizleri, 3 önemli Türk kadın sanatçının çapraz portreleri ve tanıklıkları aracılığıyla, yaşama gücü olan sanatsal yaratımın tam kalbine doğru götürmeyi amaçlıyor. Sanatın sağlayabildiği bu güç, açık bir gerçeklik veya temel, hatta zorunlu bir gereksinim midir? Ona nasıl can vermeli, onu nasıl yaşamalı ve başkalarına yaşatmalı? Bu üç büyük kadın sanatçı, bizlerle kendi şüphelerini, gerçekliklerini, inançlarını ve aynı zamanda yaratıcı yaşamlarını paylaşacaklar. Onlar, plastik sanatlar, fotoğraf veya sanatsal üretim aracılığıyla tutkulu bir bağla, kadına mahsus biçimde ve kadın haklarını savunan bir güçle  Türkiye’de ve Fransa’da sanatı yaşıyor ve yaşatıyorlar.

Konuşmacılar:

Türkiye’de çağdaş sanata öncülük eden Rabia Çapa, 1976 yılında kurduğu ilk çağdaş sanat galerisi Maçka Galerisi’nde aralarında Fransız sanatçılar Daniel Buren, François Morellet ve Sarkis’in de bulunduğu çok sayıda sanatçının sergisine ev sahipliği yapmıştır.

Nil Yalter: Çağdaş sanatçı Nil Yalter, 1965’ten beri Paris’te yaşıyor ve çalışıyor. Pek çok koleksiyon ve müzenin parçası olan çalışmaları, sadece çizimleri ve fotoğrafları değil, aynı zamanda video ve performansları da içeriyor. Eserleri Tate Modern, İstanbul Modern, Pompidou Merkezi, Ulusal Sanat Fonu ve Ludwig Müzesi gibi müzelerin kalıcı koleksiyonlarında yer alıyor. .

Dilan Bozyel: Türkiye ve İngiltere’de eğitimini tamamladıktan sonra Ortadoğu’dan Avrupa’ya uzanan yolculuklarında çektiği fotoğraflar ve yazdığı cümlelerle duygu durumunu tespit ederek; yaşadığı en belirgin his; dünyada en nadir rastlanan duyguya denk gelmiş; “mutluluk”.

Moderatör:

Ayşegül Sönmez: Gazeteci ve çağdaş sanat eleştirmeni. Sanat Atak, çağdaş sanat platformunun ve yayınevinin kurucusu.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz