ETEL ADNAN RETROSPEKTİFİ: “İMKANSIZ EVE DÖNÜŞ”

1505

Pera Müzesi, ressam, yazar, ve şair Etel Adnan’ın yüz yıla yaklaşan yaşamının tüm dönemlerini kapsayan İmkânsız Eve Dönüş adlı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Retrospektif niteliğindeki sergi, 6 Nisan’da sanatseverlerle buluşacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nin merakla beklenen yeni sergisi İmkânsız Eve Dönüş 6 Nisan’da ziyarete açılıyor. Küratörlüğünü Serhan Ada ile SimoneFattal’in üstlendiği sergi, 1925 yılında Beyrut’ta çok dilli, çok dinli, çok kültürlü bir ailede ve coğrafyada dünyaya gelen Etel Adnan’ın, bu zengin kimliği yansıtan eserlerini İstanbul’a taşıyor.

Etel_Adnan
Kaliforniya | California, 2017
Gravür I Engraving
35 Edisyon I 35 Editions
47 x 38 cm
GalerieLelong

Yaşamından eksik olmayan savaşlara, siyasal ve toplumsal olaylara kayıtsız kalmayan sanatçı, üretimlerinde iki temel ifade aracını, yazıyı ve resmi, bazen birbirinden ayrı bazen birbirinin içinde kullanıyor. Retrospektif niteliğindeki İmkânsız Eve Dönüş, birden fazla alanda ustalaşmış sanatçının duvar seramiği, duvar halısı, leporello (akordeon defter), yağlı boya, desen, baskı ve video gibi çok farklı alanlarda ürettiği eserleri bir araya getiriyor. Etel Adnan’ın sanatsal üretimlerinin yanı sıra farklı dönemlerde kendisiyle gerçekleştirilmiş söyleşilerin video kayıtları da sergi kapsamında izleyiciyle buluşuyor.

Mevsimleri, manzaraları, işaretleri, hayali gezegenleri, uyduları etkileyici enerjisi ve yalın üslubuyla yansıtan Etel Adnan, yepyeni bir keşif ve yorumlama alanı açıyor. Sanatçının kültürel ve coğrafi sınırları aşan eserleriizleyiciyle güçlü bir bağ kuruyor.

Etel_Adnan
Ayın Ağırlığı V | TheWeight of the Moon V, 2019
Gravür I Engraving
35 Edisyon I 35 Editions
48 x 38 cm
GalerieLelong

İmkânsız Eve Dönüş sergisi, 6 Nisan – 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.

Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 11.00 – 18.00 saatleri arasında gezilebilir. Müze Cuma günleri 16.00 – 18.00 arası tüm ziyaretçilere, Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrencilere ücretsizdir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz