“DUYGUSU GERÇEK FOTOĞRAFLAR” YARIŞMASI

7981

Fotoğrafçılığa, babası Ahmet Turgut’un 1971’de Ankara’da kurduğu Stüdyo Büyük’te adım atan ve üç kuşaktır devam eden aile mesleğini başarıyla sürdüren Mehmet Turgut, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden babası ve ustası anısına kupa formatında ödüllü bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Bu yıl birincisi düzenlenen ve her yıl aynı tarihte düzenlenerek gelenekselleştirilmesi arzu edilen bu anlamlı fotoğraf kupasının ilk teması ise Mehmet Turgut tarafından “Babalar ve Çocukları” olarak belirlendi. Başvuruları, usta fotoğrafçının ölüm yıldönümü olan 21 Ocak’ta başlayan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası, fotoğraf yarışmalarını bugüne kadar görülmemiş bir formatta düzenleyen PhotoCup üzerinden gerçekleşiyor. Usta fotoğrafçı babasının anısına gerçekleştirdiği bu özel yarışmada, teknik detaylardan çok duyguya odaklandıklarını belirtiyor ve diyor ki, “Aslına bakarsanız bir beklentimiz yok, sadece duygusu gerçek fotoğraflar gelse bizim için yeterli…” Mehmet Turgut ile “Babalar ve Çocukları” temalı fotoğraf yarışması hakkında mini bir söyleşi yaptık.

Şebnem Atılgan: Röportajımıza, aslında uzun zamandır hayatımızın içinde yer alan ama Pandemi ile yerini iyice sağlamlaştıran mobil uygulamalar ya da Çevrimiçi platformlarla başlamak istiyorum. Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na dileyen herkes kendi çektiği fotoğrafları photocup.com İnternet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından yükleyerek 7 Şubat’a kadar katılabilecek. Siz de dijital platformdan yararlanıyorsunuz. Özellikle fotoğraf alanında dijital uygulamaların tarihi sanırım epey geçmişe uzanıyor. Pandemiyle birlikte sizin hayatınızda dijital platformlar çoğaldı mı? Pandeminin fotoğraf sanatına etkisi oldu mu?

Mehmet Turgut: Pandemi döneminde Online eğitim patlaması yaşandı ve ben de bu durumdan nasibini alanlardanım… Pandemi süresince birçok farklı platformda dersler verdim. Bu derslerin oldukça verimli geçtiğine inanıyorum. Bu eğitimlerde aktardığımız tüm teorik bilgiler, “Pandemi süresince kısıtlı alanlarda iyi fotoğraf nasıl çekilir?” ve salgın sonrasında neler yapabilecekleri üzerineydi. Birçok sanat disiplininde olduğu gibi fotoğrafta da konsept üretim sürecine girdik. Pandeminin ardından normale döndüğümüz günlerde büyük bir sanatsal patlamanın yaşanacağına eminim.

Ödüllü fotoğrafçı Mehmet Turgut’un, geçtiğimiz yıl kaybettiği babası ve ustası Ahmet Turgut anısına PhotoCup platformu üzerinden düzenlediği ödüllü fotoğraf kupası için başvurular, usta fotoğrafçının ölüm yıldönümü olan 21 Ocak’ta başladı! “Babalar ve Çocukları” temasıyla düzenlenen Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’na, dileyen herkes kendi çektiği fotoğrafları photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından yükleyerek 7 Şubat’a kadar katılabilir. Başvuruların sona ermesinin hemen ardından oylamaların başlayacağı kupada, sonucu fotoğraf severlerin ve fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters   ekibinin oyları belirleyecek. Kazananlara toplam 5.000 TL ödül verilecek olan Ahmet Turgut Fotoğraf Kupası’nda; birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçıların yanı sıra en iyi oy veren bir kişi de para ödülü kazanacak.

Şebnem Atılgan: Geçmişteki bir anı siyah beyaz bir fotoğrafta dondurmak, kendi başına oldukça büyüleyiciyken bir de buna dijital görüntülemenin eklenmesi, fotoğraftaki görüntüyü sonsuz bir ölümsüzlüğe kavuşturuyor olmalı… Bu bağlamda “Babalar ve Çocukları” temasından söz edebilir miyiz? Bu fikirle birlikte, karşınıza “geçmişi kaydedip dondurmuş” onlarca etkileyici fotoğraf çıkacak. Sizin (ya da jürinin) beklediğiniz ya da görmeyi umduğunuz fotoğraf için aklınızdan geçenler neler… 

Mehmet Turgut: Babamın adına düzenlediğimiz bu yarışma bana, “Ben olsam hangi fotoğrafla katılırdım sorusunu?” düşündürdü ve aklıma hep siyah beyaz fotoğraflar geldi. Aslına bakarsanız bir beklentimiz yok, sadece duygusu gerçek fotoğraflar gelse bizim için yeterli…

Şebnem Atılgan: Bu bağlamda; yarışmanın değerlendirmesini yaparken, “fotoğrafın çekim kalitesi, tekniği, ışık ve benzeri” konular mı yoksa “fotoğraftaki an ve anı mı?” daha etkili olacak?

Mehmet Turgut: Genelde fotoğraf yarışmalarında fotografik kalite ön planda tutulur ama bu yarışmada, özellikle bu sene ilki gerçekleştiği ve konumuz “Babalar ve Çocukları” olduğu için telefonla bile çekilen fotoğrafları değerlendirmeye alacağız. İtina ile çekilmiş her fotoğraf değerlendirmeye girecek.

Şebnem Atılgan: Yukarıdaki soruya ek olarak, -bu yarışmanın dışında, genel olarak- teknik detay mı, an ya da duygu mu, sizce fotoğrafın başarısını belirler?

Mehmet Turgut: Fotoğrafın iyi olabilmesi için bazı kıstaslar var, özellikle profesyonel fotoğraf yarışmalarında buna çok dikkat ediyoruz ama bazen duygusu öyle doğru fotoğraflar geliyor ki aklımızı çelebiliyor. Zaten jürinin kalabalık olmasının sebebi de budur, tartışarak karar vermek.

Şebnem Atılgan: Dijital fotoğraf olanaklarıyla birlikte sanırım her on saniyede bir, onlarca fotoğraf çekiliyor. Ama hangisi “iyi fotoğraf?” İyi bir fotoğraf çekmenin ipuçları nedir? Fotoğraf elbette bir sanat dalı ve uzun yıllar süren eğitimleri var. Bununla birlikte biz amatörlere önerileriniz nelerdir?

Mehmet Turgut: Günümüzde iyi fotoğraf çekmek bile kişiyi iyi fotoğrafçı yapmıyor çünkü teknoloji kötü fotoğraf çekmeye izin vermiyor. İyi bir fotoğraf üzerine düşünülmüş, çalışılmış, vakit harcanmış bazen de şanslı olandır. Fotoğrafçılığı amatörce yapanlara atölye çalışmalarımda söylediğim gibi “Çektim, oldu!” demesinler… Aynı karenin farklı açılarını kovalasınlar, gözleri hep açık olsun çünkü her an karşılarına farklı bir ışık veya konu çıkabilir.

Şebnem Atılgan: Siz bir yarışmacı olsaydınız, babanızla birlikte çekilen hangi fotoğrafınızı kullanmak isterdiniz? 

Mehmet Turgut: Bir düğünde, iki yaşındayken babamın elimden tutup beni de dans ettirdiği bir fotoğrafımız var. Bu yarışmaya bir yarışmacı olarak katılsaydım eğer sanırım bu fotoğrafı gönderirdim.

Şebnem Atılgan: Teşekkür ederim, sevgiler, selamlar.

Mehmet Turgut: Ben teşekkür ederim sevgiler…Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz