Sanatçı ve eğitmen Dilek Winchester, 26 Aralık Perşembe akşamı saat 19:00’da Arter’de, temel sanat eğitimine dair güncel yaklaşımlar üzerine “Akıntıya Karşı” başlıklı bir konuşma yapacak. Altan Gürman sergisi bağlamında düzenlenen etkinlikte Winchester, atölye ortamında yaratıcı üretim, eleştirel değerlendirme ve grup dinamikleri üzerine konuşacak.

Arter’de devam eden Altan Gürman (1935-1976) retrospektif sergisi, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1969 yılında faaliyete geçen Temel Sanat Eğitimi Kürsüsü’nün kurucu kadrosunda yer alan sanatçının pratiğine kapsamlı bir bakış sunuyor. Arter Öğrenme Programı, yer verdiği arşiv belgeleriyle sanatçının eğitim yaklaşımını da yakından incelemeyi mümkün kılan sergiden yola çıkan bir dizi konuşma gerçekleştirerek güncel sanat ve tasarım eğitimi yaklaşımlarını tartışmaya açıyor.

Konuşma dizisinin son etkinliği, 2013 yılından bu yana Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde renk üzerine ders vermekte olan sanatçı ve eğitmen Dilek Winchester’ın 26 Aralık 2019 Perşembe akşamı 19:00’da gerçekleştireceği “Akıntıya Karşı” başlıklı konuşma olacak. Winchester, “Odağı nesne üretimi olmayan bir sanatçı temel sanat eğitimi derslerine girerse ne olur?” sorusuyla başlayarak temel sanat eğitimi bağlamında atölye ortamında yaratıcı üretim, eleştirel değerlendirme ve grup dinamikleri üzerine konuşacak. Ayrıca, O’Sanat Öğrenci Topluluğu ve temel sanat eğitimi uygulamalarının da yer aldığı Öğrenci Çalışmaları Koleksiyonu hakkında bilgi verecek. Arter Atölye’de gerçekleşecek etkinliğe katılım ücretsiz olacak.

Arter’e Taksim’den ve Tepebaşı’ndan, Ulaşım Sponsorları Ford Otosan ve Otokar’ın sağladığı ücretsiz servislerle erişilebiliyor. Arter Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 11:00–19:00; Perşembe günleri ise 11:00–20:00 saatleri arasında ziyarete açık. Sergiler, her ayın ilk Cumartesi günü “Uzun Cumartesi” kapsamında 11:00–24:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Arter sergileri, Kurumsal Sponsor Tüpraş’ın desteğiyle Ocak 2020’ye kadar ücretsiz olarak görülebiliyor.

DİLEK WINCHESTER HAKKINDA

Dilek Winchester, Central Saint Martin’s College’da ve Marmara Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 2013 yılından bu yana Okan Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve “Renk” dersleri vermektedir. Londra, Berlin, Leipzig, Münster, New York, Venedik, Milan, Viyana ve Madrid’de sergilenen çalışmaları, dil, çeviri, edebiyat, tiyatro, sözlü tarih ve duyguların ifade biçimleri üzerinedir.

Adres:              Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Tel:                  0212 708 58 00

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz