ÇOCUKLARA PERKÜSYON ATÖLYESİ, BÜYÜKLERE YORUMLAMA ETKİNLİĞİ

12

Her yaştan sanatseverin yaratıcı süreçleri deneyimlemesini hedefleyen Arter Öğrenme Programı kapsamındaki Çocuk Atölyeleri; Amy Salsgiver ve Nihal Saruhanlı’nın 9 Kasım Cumartesi günü 11:00’de Perküsyon Odası’nda 8-11 yaş aralığına yönelik gerçekleştireceği Perküsyon Atölyesi’yle devam ediyor. Programın Yorumlama Etkinlikleri kapsamında ise küratör, yazar ve eğitmen Maria Lind 9 Kasım Cumartesi günü 16:00’da Sevgi Gönül Oditoryumu’nda “Why Mediate Art?” (Sanata Niye Aracılık Edilsin?) başlıklı İngilizce bir konuşma yapacak.

Arter Öğrenme Programı, çağdaş sanatı üretildiği bağlam, ziyaretçilerin gündelik deneyimleri ve hayal gücüyle ilişkilendirerek yorumlamaya açarken, kapsamlı içeriğiyle her yaştan izleyici ve katılımcıyı, sanatın farklı boyutlarıyla ilişki kurmaya davet ediyor.

Program kapsamındaki Çocuk Atölyeleri, katılımcıların, çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak yaratıcı süreçleri deneyimlemeleri amacıyla farklı yaş gruplarına yönelik düzenleniyor. Amy Salsgiver ve Nihal Saruhanlı’nın 9 Kasım Cumartesi günü 11:00’de gerçekleştireceği Perküsyon Atölyesi’nde 8-11 yaş aralığındaki katılımcılar, Arter’de sergilenen bir yapıta, vurmalı çalgılar ve beden perküsyonu ile eşlik edecekler. Davul çemberi düzeninde birlikte çalışarak kendi hayal ettikleri hikâyeler ve seslerle bir perküsyon orkestrası oluşturacak, enstrümanlarıyla yapıtlara ses verecekler. Atölye biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 00 numaralı telefondan ya da ogrenme@arter.org.tr adresine e-posta göndererek rezervasyon yaptırılabilir.

Sanat, eğitim ve aracılığın kesişiminde çalışan kişileri, kendi deneyimlerini ve yöntemlerini paylaşmaya davet eden Öğrenme Programı’nın Yorumlama Etkinlikleri’nin yeni konuğu ise küratör, yazar ve eğitmen Maria Lind olacak. 9 Kasım Cumartesi günü 16:00’da Sevgi Gönül Oditoryumu’nda yapacağı “Why Mediate Art?” (Sanata Niye Aracılık Edilsin?) başlıklı konuşmada Lind, çağdaş sanatın izleyicilerle ilişkisinde aracılığın işlevine dair deneyimlerini ve düşüncelerini aktaracak. Dili İngilizce olan konuşmada, Türkçeye simultane çeviri yapılacak. Aynı gün saat 18:00’de Kütüphane’de düzenlenecek etkinlikte, Maria Lind’in ArtReview dergisinde yayımlanan yazılarını bir araya getiren ve Berlin merkezli yayınevi Sternberg Press tarafından basılan Seven Years: The Rematerialization of Art From 2011–2017 (Yedi Yıl: 2011’den 2017’ye Sanatın Yeniden Maddeleştirilmesi) başlıklı yeni kitabının tanıtımı, Lind’in İz Öztat ile gerçekleştireceği İngilizce bir söyleşi ile yapılacak.

Beş yıl boyunca Arter’in kurumsal sponsorluğunu üstlenen Tüpraş’ın desteği sayesinde 2 Ocak 2020’ye kadar sergilerin ücretsiz olarak ziyaret edebileceği Arter’de gerçekleşecek yorumlama etkinliğine katılım ücretsiz olacak.

Bilgi için:           arter.org.tr
Adres:              Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul
Tel:                  0212 708 58 00

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz