ÇOCUKLAR İÇİN “SIFIR ATIKLA YAŞA” SERİSİ

207

 “Sıfır Atıkla Yaşa” serisi, küçük yaşta doğayı koruma bilincini aşılamayı hedefliyor. Bilge Buhan Musa’nın kaleme aldığı kitaplar, doğanın korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hakkında çocuklara birçok yararlı bilgi sunuyor.

Evimiz olan dünyanın kaynaklarını tüketmek yerine ihtiyacımız kadarını kullanıp doğaya geri kazandırmak aslında çok kolay! Bu farkındalığın bir sonraki nesle çekirdekten aşılanması ise onlara bırakabileceğimiz en güzel ve en kalıcı miras. Dört kitaptan oluşan bu seride doğanın nasıl korunabileceği, çocuklara özgün bir sunumla anlatılıyor.

BEYAZ PLASTİK BARDAK

Plastiğin geri dönüşümünüvedoğadakalırsazararlarınnelerolabileceğinianlatangerçekçibiröykü. Balıkçılarınağınatakılanbeyazplastikbardağınöyküsühepimizeunutulmazderslerveriyor.  Bu kitabın görselleri sadece plastic materyaller kullanılarak hazırlandı.

MERAKLI YEŞİL ŞİŞE

Camın geri dönüşümünü ve eski bir denizci geleneğini anlatan sıcacık bir öykü. “Meraklı Yeşil Şişe”de tıpkı yaşlı çınar ağacı gibi, beyaz plastic bardak gibi defalarca dönüşebildiği ve birbirinden farklı yerlere gidebildiği serüvenler yaşıyor. Bizler bu geri dönüşüm öykü sayesinde doğanın sınırsız ve sonsuz vericiliğine tanık oluyoruz. Bu kitabın görselleri sadece cam kırıklarıyla hazırlandı ve tekrar geri dönüşüme gönderildi.

Bilge Buhan Musa

YAŞLI ÇINAR AĞACI

Yaşlanan bir çınar ağacının birgün kesilerek kâğıt olmak üzere çıktığı yolculuğu anlatan bir öykü. Kullanıldıktan sonra pek çok farklı yerde işlevini sürdüren yaşlı çınar ağacı, bu sonsuz yolculukta pek çok serüven yaşıyor. Bizler bu geri dönüşüm öyküsü sayesinde ağaçların kesilmesinin önlenebileceğini ve bir ağacın farklı formlarla da olsa dünyayı nasıl gezebileceğini öğreniyoruz. Bu kitabın görselleri sadece geri dönüşümlü kâğıtlar kullanılarak hazırlandı.

GERİ KAZANIM ATÖLYESİ

Kullanıp attığımız eşyaların geri dönüşüme gitmeden once nasıl değerlendirilebileceğini anlatan güzel bir öykü. Her bir eşyanın dönüşüm öyküsü ve yaşadığı birserüven var. Yeter ki biz onları dinlemeyi ve bir şeyler öğrenmeyi isteyelim. Bu kitabın görselleri atık materyaller kullanılarak hazırlandı.

YAZAR HAKKINDA

1976 yılında doğdu. 1999’da Selçuk Üniversitesi Anaokulu Öğretmenliği’ni bitirdikten sonra 2006 yılında, Dünya’mızı çok önemsediği için çocukların çevre bilinci kazanımıyla ilgili Marmara Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim bölümünde yüksek lisans yaptı. 1999’dan beri okul öncesi eğitim kurumlarında eğitim programı danışmanlığı ve 3-6 yaş arası çocukların Bilge öğretmenliğini yapmakta. Yurt içinde ve yurt dışında birçok mesleki eğitim alırken bir yandan da kongrelerde sunum ve eğitimlervermektedir.  Çeşitli yayınevlerine bilişsel eğitim setleri hazırlamıştır. Ailedenokula.com,’un kurucularından biri olarak hem annelerin hemde okul öncesi öğretmenlerinin işini kolaylaştıracak, çocukların gelişimlerine katkıda bulunacak etkinlikler ve kitap önerilerini yazıp, evde ve okulda rahatlıkla uygulanabilecekçalışma sayfalarını hazırlamakta. Evli ve 3 çocuk halası olan yazarın meraklı mı meraklı bir de kedisi var.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz