Cihangir Atölye Sahnesi’nde Oyuncular Seyirciyle Buluşuyor

192

Arzu Gamze Kılınç ve Muhammet Uzuner’in 2017 yılında kurduğu Cihangir Atölye Sahnesi, eğitimden sahne uygulamalarına tiyatro severlerin geniş ilgisini gören yapısıyla, Kasım ayında yalnız Beyoğlu Cihangir’de değil farklı sahnelerde ve şehirlerde de seyirci karşısında olacak.

Raif ile Letafet

“Raif ile Letafet” adlı müzikli oyun; 1 Kasım 2019 Bursa Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkez’inde, 21 Kasım 2019 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde ve 29 Kasım tarihinde Cihangir Atölye Sahnesi’nde (CAS) seyirciyle buluşacak.

Kıvanç Kılınç’ın yazdığı Muhammet Uzuner’in yönettiği, dekor tasarımını Veli Kahraman, kostüm tasarımını F. Nihan Şen, koreografisini Hicran Akın, müziklerini Ali Seçkiner Alıcı ve ışık tasarımını Onur Alagöz’ün yaptığı Raif ile Letafet” adlı  oyunda;  Aras Cem Güler, Barış Özgenç, Bülent Düzgünoğlu, Kıvanç Kılınç ve Sinem Ünsal rol alıyorlar.

Oyun 19. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul’da geçiyor, paranın ve gücün peşinde koşan Banker Veli ve yine zenginlik ve güç peşindeki baba Müşerref ile güzel kızı Letafet’in masum, romantik ancak parasız âşığı şair Raif döngüsündeki komik olayları aktarıyor. Raif ve Letafet birbirlerine âşıktır ve çok yakında evleneceklerdir. Ancak iflas eden Letafet’in babası kızını para için bir başkasıyla evlendirme kararı alır. Âşıkların kavuşmak için buldukları çözüm yolları onları eğlenceli bir biçimde yan yana getirecektir.

“Ödenmeyecek! Ödemiyoruz!”

Çağdaş İtalyan Tiyatrosu’nun sivri dilli, muhalif, toplumcu oyun yazarı Dario Fo’nun “Ödenmeyecek! Ödemiyoruz!” adlı oyunu Arzu Gamze Kılınç’ın rejisiyle 9 Kasım 2019 Bursa Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, 15 -16 Kasım Saat 20.30’da 17 Kasım Saat 16.00’da Cihangir Atölye Sahnesinde (CAS) seyirci karşısında olacak.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Dario Fo tüm yapıtlarında olduğu gibi, bu oyununda da kadınlar ve onların yaşamla bağlarına önemli bir yer veriyor. Sinema ve tiyatro oyuncusu Füsun Demirel’in dilimize kazandırdığı “Ödenmeyecek! Ödemiyoruz!, kapitalizme karşı mücadele ve kadının toplumsal gücünü mizahi bir anlatımla sahneye taşıyor. Osman Özcan’ın sahne tasarımını, Onur Alagöz’ün ışık tasarımını, Berkem Seçgin’in grafiti tasarımı ve uygulamasını gerçekleştirdiği oyunda; Ece Güzel, İlker Yiğen, Kıvanç Kılınç, Onur Alagöz,  Serpil Göral rolleri paylaşıyor.

Üç Kuruşluk Opera

Bertolt Brecht’in yazdığı, Özgün Müziklerini Miraç Özar’ın yaptığı, Serpil Göral’ın  yönettiği  ve Işık Tasarımını Onur Alagöz’ün yaptığıÜç Kuruşluk Opera müzikali Cihangir Atölye Sahnesi’nin 3.sınıf öğrencileri tarafından sahnelenmektedir.

20. yüzyılın en önemli Alman şairi, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni, Berliner Ensemble’ın ve Epik Tiyatro’nun kurucusu Bertolt Brecht’in, İngiliz yazar John Gay’in ilk sahnelendiği 1728’de çok ses getiren oyunu Dilenciler Operası’ndan 20. yüzyılın iklimine uyarladığı Üç Kuruşluk Opera, güncelliğini her dönemde korumuş, tiyatro ve tasarımı şaşırtıcı bir biçimde buluşturan müzikli bir gösteri. Brecht’in tiyatro tarihinde çok önemli bir yere sahip eseri Üç Kuruşluk Opera, maceralarla dolu bir anti kahramanlar dünyası aracılığıyla sadece geçmişe ışık tutmakla kalmıyor, bugünün dünyasına ait çok somut gerçekleri işleyerek, günümüzü farklı bir bakış açısıyla yorumlamaya da imkân tanıyor. Oyun , ahlak değerlerini irdeleyip savaşın korkunçluğunu sergilerken, müzikal açıdan zengin ve esprili biçiminden de ödün vermiyor.

“Üç Kuruşluk Opera” 13 Kasım 2019 saat 20. 30’da Cihangir Atölye Sahnesi’nde seyircileriyle buluşacak.

Saloz’un Mavalı

Cihangir Atölye Sahnesi Konservatuvar öğrencileri tarafından hazırlanan ve önceki gösterimlerde büyük beğeni kazanan Peter Weiss’in yazdığı, Can YÜCEL’in çevirisini yaptığı Saloz’un Mavalıadlı oyunu Muhammet Uzuner yönetti. Işık Onur Alagöz, Koreografi Hicran Akın, Kukla Tasarım ve Yapımı Selda Uyan tarafından hazırlanan oyunda, Alper İrvan, Aylin Gündüz, Barış Kaan Güven, Berfin Karatay, Boran Özsaygı, Can Seçki, Dorukhan Kenger, Furkan Özkan, Murat Aytekin, Onur Özer, Ömercan Çelebi, Selda Uyan, Zuhal Atalay rol alıyorlar.

Oyun, Portekiz’de 1932’de bir kahraman gibi karşılanarak iktidara gelen Antonio Salazar’ın otuz altı yıllık iktidarlık döneminde baskının, şiddetin, sömürünün günden güne artmasını ve bu dönemin nasıl bir diktatörlük dönemine dönüştüğünü; ezenlerin ve ezilenlerin gözünden eleştirel bir bakışla izleyiciyle paylaşıyor. Salazar dönemi Portekiz’in üzerinden sömürgecilik tarihinin ve sınıf çatışmasının; mülkiyet düşüncesinin var olduğu günden beri insanlık tarihi üzerindeki etkilerini görüyoruz Saloz’un Mavalı’nda. İnsanın, kendi var ettiği ve kendisini kölesi haline getirdiği sömürgeciliğin hikayesini öznelden evrensele anlatıyor. 1973 yılında Can Yücel’in “Saloz’un Mavalı” olarak Türkçeleştirdiği yapıt daha önce Ankara ve İstanbul sahnelerinde farklı topluluklar tarafından oynandıktan sonra şimdi CAS öğrencileri tarafından sahneleniyor.

Oyun 6 Kasım 2019 saat 20.30’da Cihangir Atölye Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak

Topuklu Terlik Süt Yapar

20 ve 27 Kasım 2019 tarihlerinde ŞOGEN konuk tiyatro ekibinin sahneleyeceği “Topuklu Terlik Süt Yaparoyunu; Kadınlık ve erkeklik; annelik ve kadınlık, aşk ve ilişki, toplumsal roller ve bireysel özgürlükler… İnsanlık tarihi boyunca hep tartışılagelen meseleler.  Figen Şakacı’nın Pala Hayriye romanındaki Pişti hikayesinden uyarladığı oyunda, bütün bu meselelere ironik bir dille yaklaşıyor. Kırk yaşında epey sert bir viraja giren Müjde hayati bir karar almak üzeredir! Kendisine ve hayata sorduğu bir yığın soruya cevap bulabilecek mi? Müjde’nin bu arayışlarına seyirciyi de ortak ediyor. Yönetmenliğini Altuğ Görgü’nün, Kostüm tasarımın Neslişah Yılmaz’ın yaptığı oyunda, İrem Altuğ, Atilla Can Çelebi, Murat Liman, Nilgün Türksever, Altuğ Görgü, Özlem Toptaş rol alıyorlar.

Oyun 20 ve 27 Kasım 2019 tarihlerinde Cihangir Atölye Sahnesi’nde

Biletler: Biletix ve ilgili sahnelerin gişelerinden satın alınabilir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz