CEREN NECİPOĞLU İSTANBUL ULUSLARARASI ARP FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİ CRR’DE!

156

Bu yıl ilk kez, 15-19 Ocak 2020 tarihlerinde düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin ödül töreni ve kapanış konseri, 19 Ocak Pazar akşamı saat 19.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşecek. Festival kapsamında düzenlenen Solo Arp Yarışmaları ve Oda Müziği Yarışması’nın kazananlarının ödüllerini alacağı gecede hem kazananlar hem de jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçılar performans sergileyecekler. Müzikseverler, cnharpfestival.com adresindeki formu doldurarak gala gecesine ücretsiz olarak katılabilecekler.

2009 yılında elim bir uçak kazasında hayatını kaybeden dünyaca ünlü arp sanatçısı Ceren Necipoğlu’nun anısına düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, sanatçının ablası Ayşe İmre Tüylü’nün önderliğinde, “Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla 15 – 19 Ocak 2020 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

KONSERLER ve YARIŞMALAR

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, 15 Ocak Çarşamba akşamı Almanya Başkonsolosluğu’nda yarışmalar için yapılacak kura çekiminin ardından, festivalin sanat yönetmeni, uluslararası arp sanatçısı Florence Sitruk’un açılış konseri ile başlayacak.

Festival kapsamında düzenlenen Solo Arp Yarışmaları ve Oda Müziği Yarışması ise farklı ülkelerden sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek. Solo Arp Yarışmaları, 16 – 17 Ocak’ta Pera Müzesi’nde, Young Hope (12 – 16 yaş) ve Young Artist (17 – 21 yaş) olmak üzere iki kategoride yapılacak. Arp bulunma zorunluluğu olmayan Oda Müziği Yarışması ise 18 – 19 Ocak’ta Özel Alman Lisesi’nde gerçekleşecek.

Ceren Necipoğlu’nun doğum günü için, 18 Ocak Cumartesi akşamı 19.00’da Pera Müzesi’nde düzenlenecek özel konserde, Necipoğlu’nun öğrencileri özenle seçilmiş bir repertuarı, hocaları anısına seslendirecekler. Konserin ikinci yarısında ise 2019 St. Petersburg ve Szeged Arp Yarışmalarının birincisi, genç yetenek Tatiana Repnikova birbirinden güzel eserleri seslendirecek.

Festival, 19 Ocak Pazar akşamı saat 19.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek ödül töreni ve gala gecesi konseriyle sona erecek. Solo Arp Yarışmaları ve Oda Müziği Yarışması’nın kazananlarının ödüllerini alacağı gecede hem kazananlar hem de jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçılar performans sergileyecekler.

Festival kapsamında gerçekleşecek konserlere katılmak için cnharpfestival.com adresinde bulunan başvuru formlarının doldurulması yeterli.

USTALIK SINIFLARI

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nde Fransız arpçı Marielle Nordmann ile İngiliz arpçı ve besteci Eleanor Turner çok önemli birer ustalık sınıfı (Masterclass) gerçekleştirecekler. Marielle Nordmann ile Ustalık Sınıfı 18 Ocak Cumartesi günü; Eleanor Turner ile Ustalık Sınıfı ise 19 Ocak Pazar günü 10.00-13.00 saatleri arasında Pera Müzesi’nde düzenlenecek. Her yaştan arpçının katılımına açık olan ustalık sınıflarına katılmak için detaylı bilgilere cnharpfestival.com adresinden ulaşılabilir.

RENKLİ ETKİNLİKLER

Festival kapsamında ayrıca, birbirinden renkli etkinlikler de düzenlenecek. Yurt dışından ve yurt içinden genç bestecilerin eserlerini tanıtacağı ve ardından bu eserlerin seslendirileceği “Bugünün Bestecileri” başlıklı söyleşi ve dinleti etkinlikleri, 16 Ocak Perşembe, 18 Ocak Cumartesi ve 19 Ocak Pazar günleri 13.00-14.30 saatleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

16 Ocak Perşembe akşamı Ayasofya Müzesi’nde tarihçi, seyahat yazarı ve rehber Saffet Emre Tonguç, “Müzede Bir Gece” başlıklı etkinliğini bu defa, Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin jüri üyeleri ve yarışmacılarına özel olarak gerçekleştirecek.

Arp teknisyeni Davide Arduino ise, 17 Ocak Cuma günü 13.00-14.30 saatleri arasında Pera Müzesi’nde tüm arp sanatçılarına yönelik yapacağı çalıştayda katılımcılara sıra dışı enstrüman arpla ilgili teknik konularda bazı önemli ipuçlarını anlatacak.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz