“ÇAĞDAŞ SANAT: ÜRETİM, KATILIM, HAFIZA” SEMİNERİ ARTER’DE BAŞLIYOR

128

Dolapdere’deki yeni binasının sunduğu olanaklar ve çok yönlü programıyla sanata daha çok alan tanıyan Arter’in Öğrenme Programı’nda yer alan uzun soluklu programlar, Merve Ünsal’ın vereceği altı haftalık “Çağdaş Sanat: Üretim, Katılım, Hafıza” başlıklı seminerle devam ediyor. Çağdaş sanatın aktarılma ve yorumlanma süreçlerini çoğulcu bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlayan seminer, 25 Şubat Salı akşamı başlayarak altı hafta boyunca her Salı akşamı 19:00 – 21:00 saatleri arasında Arter Atölye’de gerçekleşecek.

“Çağdaş Sanat: Üretim, Katılım, Hafıza” semineri, sanatçı Merve Ünsal’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek. Sanatçı sadece yapıtı üreten kişi değil, aynı zamanda yapıtın yazarı ve sergileyicisi de olma sorumluluğunu üstlendiğinden, seminerde, çağdaş sanatta sanatçının oynadığı veya oynayabileceği rollerin altı çizilerek sanatçıya odaklanan okumalar vurgulanacak. 

Altı haftalık seminer kapsamında dört farklı başlık altında tartışmaya açılan konular, sanatçıların üretim yöntemlerini niteleyen kavramlar etrafında şekilleniyor. “Çağdaş Sanat: Üretim, Katılım, Hafıza” seminerinin İlişki-Diyalog-Deneyim başlıklı ilk bölümü çağdaş sanatı, katılımcı sanat pratiklerinin ürettiği sosyal alanlardan yola çıkarak ele alıyor. İzleyicinin dahil olduğu sanat işleri üzerine düşünürken kurum, sanatçı ve sanat yapıtı arasındaki ilişkileri örnekleyen durumlara odaklanıyor. Seminerin ikinci bölümü Kavram-Dil-Metin, fikirlerin ön planda olduğu sanat pratiklerini, dil ve metinle olan ilişkileri üzerinden inceliyor. Bellek-Belge-Bağlam başlıklı üçüncü bölümse, çağdaş sanatta bilgi üretimi, bilgiyi aktaran yapılar ve bu yapıları eleştiren pratikler üzerine yoğunlaşıyor; hatırlama ve hafızanın metinle ilişkisini sorguluyor. Seminerin, belgenin şimdiki zamana taşınan bellekle ilişki içerisinde geçirdiği değişimi sorgulayan bu bölümü, belleğin kendini nasıl sürekli olarak ürettiği ve dönüştürdüğüne de dikkat çekiyor. Sanat yapıtlarının büyük ölçekli ulusal ve uluslararası anlatılarda ne gibi işlevleri olabileceği üzerine düşünmeyi amaçlayan son bölüm Yer-Yurt-Diyar ise katılımcıları, sanatın üretildiği ve sergilendiği yerler arasında kurulabilecek ilişkiler üzerine fikir yürütmeye davet ediyor.

Çağdaş Sanat: Üretim, Katılım, Hafızasemineri 25 Şubat ve 3, 10, 17, 24, 31 Mart 2020 Salı günleri, 19:0021:00 saatleri arasında Arter Atölye’de gerçekleşecek. Altı hafta sürecekseminerin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

MERVE ÜNSAL HAKKINDA

Merve Ünsal (1985 Lahey), Robert Kolej’in ardından Princeton Üniversitesi’nde Sanat ve Arkeoloji (lisans) ve Parsons The New School for Design’da Fotoğraf ve Fotoğrafla İlişkili Mecralar alanında (yüksek lisans) eğitim aldı. New York ve İstanbul’da çeşitli sanat kurumlarında çalıştı. 2015’ten bu yana serbest olarak Türkçe-İngilizce çeviri, İngilizce redaktörlük ve çağdaş sanat alanında yazarlık yapıyor. m-est.org adlı sanatçı odaklı çevrimiçi yayın mecrasının kurucu editörü. Fotoğraf ve metin alanlarında yoğunlaşan sanat işlerini Oslo, Toronto, Beyrut gibi şehirlerde farklı bağlam ve ölçeklerde gösteren Ünsal, sanatçı inisiyatifleri, misafir sanatçı programları ve sanatsal araştırma programlarının sanatçıların üretimlerine olan etkisini araştırmakla ilgileniyor. Ünsal, Arter Araştırma Programı’nın 2019-2020 döneminin Program Yürütücüsü olarak çalışıyor.       

Adres:  Irmak Cad. No: 13 Dolapdere Beyoğlu 34435 İstanbul

Tel:      0212 708 58 00

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz