CHEDDAR BURGER ANLATILMAZ, YENİR!

257

Bazı şehirler vardır; anlatılmaz, gezilir… Bazı filmler vardır; anlatılmaz, izlenir… Bazı kitaplar vardır; anlatılmaz, okunur… Ve bazı hamburgerler vardır; anlatılmaz, yenir! İşte Şef Halis Aydın’ın hamburgeleri de bu türden… Cihangir’de Kafika’nın hemen yanı başındaki Cheddar Burger’den söz ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Serpil Gürcan’la birlikte, Halis Şef’imizi mekanında ziyaret ettik ve ustanın kendine has tarifiyle hazırladığı Cheddar Burger’lerin tadına baktık. Tabii şefimizle Cheddar Burger’ler hakkında konuşmayı da ihmal etmedik.

Konumuz hamburger, şefimiz de bir hamburger ustası olduğuna göre söyleşimize, “Hamburgerin püf noktası nedir?” diyerek başlayabiliriz. Halis Şef, bu soruyla pek çok kez karşılaşmış olmalı ki, hızlıca cevap veriyor. “Lezzetli bir hamburgerin püf noktası, ekmek ve etin kalitesidir. Hamburgerin lezzetini artıran bir diğer unsur da soslarıdır,” diyor gülümseyerek. “Bu üçlünün buluşma noktası, size lezzetli bir hamburger sunacaktır. Diğer bir deyişle, bu üçlü kaliteli ve özenli olursa, ortaya doğru sonuçlar çıkar. Önce et ve ekmek, tabii… Hamburgeri hiç yavan yediniz mi? Etsiz ya da ekmeksiz, demek istiyorum. Hamburgerin tadını almak için ekmeği etsiz, ya da eti ekmeksiz yemeniz lazım… Tabii sosu da katmadan yiyeceksiniz. Bunu Cheddar Burger için yaptığınızda, harika bir sonuçla karşılaşırsınız. İşte o zaman, gerçek bir burger yediğinizi anlarsınız.” Bu durumda burger etinin bazı özellikleri olmalı diye düşünüyoruz ve sorumuzu soruyoruz:

-Bu durumda burger etinin bazı özellikleri olmalı, değil mi?

Şef Halis Aydın: Kesinlikle! Burger etinin harcı güzel yapılmalıdır. Bu harca ekmek katanlar var, örneğin… Fakat ben ekmekle yapmıyorum çünkü bu eti köfte için hazırlamıyorum. Harca, karbonat katanlar var. Ben karbonat da kullanmıyorum. Bazen müşterilerim, “Şefim burger etinin özelliği nedir?” diye soruyor. Fakat bu soruya çok detaylı bir cevap veremiyorum, çünkü bu bir sır!

-Halis Şef’in burgerinin bir sırrı var, öyleyse…

Şef Halis Aydın: Evet, bir sırrımız var. Bu sırrı, siz birazdan burgerleri tattığınızda konuşacağız. Bu nedenle birkaç çeşit burger hazırlıyor ve hepsini tatmanızı istiyorum.  

Hamburgerdeki sır!

Halis Şef’in ızgarasındaki burgerler dumanları tüterek pişmeye devam ederken gözümüz az sonra içine etlerin konulacağı ekmeklere takılıyor. Ekmekler burger türlerine göre birkaç farklı renkten oluşuyor. Köfteler ve ekmekler birbirlerini tamamlayarak harika birer burgere dönüşüyor. Fakat bu arada bir de “sos” faktörü var. Halis Şef de bu durumun altını çiziyor ve diyor ki, “Burgerler için farklı farklı soslar hazırlıyorum. Bu arada mayonezi de ben ‘tutuyorum’ (bu bir aşçılık terimi…).”  Cheddar Burger’de soslar da el yapımı ya da bir diğer deyişle, hamburgerinizin yanında ikram edilen bütün soslar Şef Halis Aydın’ın kendine has tarifleriyle hazırlanıyor. Tabii masalara klasik kutularındaki hazır soslar da konuyor. Tercih tamamen müşterinin damak zevkine bırakılıyor. Biz tercihimizi Halis Şef’in nefis soslarından yana kullanıyoruz. Böylece orijinal tarifli soslarla burgerimizi çok daha fazla lezzet katarak yiyoruz.

Yılların usta aşçısı Halis Şef’in burgerleri için bir sırrı olsa da onu başarıya götüren asıl sır, bilgi, özen ve mesleki çalışma azmi… Biz de meraklı müşteriler gibi, “Özel burger tariflerinizi nasıl geliştirdiniz?” diye soruyoruz, “Burger, uzun zamandır ilgi alanım… Yıllar önce Vedat Milor’e bir burger tattırmıştım. Vedat Bey, burgerin lezzetini beğenmiş ve ‘Gerçek bir Amerikan burgeri,’ yedim demişti. Bu yorum, o zaman olduğu gibi bugün de benim için çok değerli…” diyor, masaya burgerleri servis ederken ve sözlerine devam ediyor. “Yeni burger tatları oluşturmak için üç, dört ay boyunca Ar-Ge mutfağında çalıştığımı söylemeliyim. Bu konuda yatırımcı ve Amerika’da eğitim almış bir beyefendiyle bir araya geldik ve ben aşçı o da tadımcı olarak çalışmalarımıza başladık. Her sabah erken saatlerde Ar-Ge mutfağına girdim, gecenin 1’lerine kadar çalıştım. Böylece üç ay sonra, doğru sonuca ulaşmayı başardım ve burgeri doğru hazırladığım konusunda emin oldum. Patatesi de aynı şekilde, kendim işleyerek hazırlıyorum. “Burger hazırlamak, pişirmek çok ciddi bir iş öyleyse…” diyoruz, bir yandan da masadaki burgerlerin tadına bakarken. “Tabii ki!” diyor şef, burgerleri beğenmemizden duyduğu mutlulukla. “Ben de birçok yerde burger yiyorum, hatta bana burgerin efendisi diyorlar… Bu yakıştırmayı insanlardan duyuyorum, keyif de alıyorum…”

“Burgerin efendisi”

Bu arada Cheddar Burger’de vejeteryanlar için de harika bir hamburger var: Falafel köfteli burger! “Böylece diyor,” Halis Şef, “Vejeteryanlar da burger yiyor ama etsiz bir burger yiyor…” Tabii renkli ekmekler de cabası! Son yıllarda renkli hamburger modası bu biraz…  Fakat Cheddar Burger’de diğerlerinden farklı olarak ekmekler, burger etinin gramajına göre hazırlanıyor. Halis Şef’in ileri ki hedeflerinden biri de ekmeklerini burada, kendi elleriyle mayalayıp, pişirmek. Cheddar Burger’ler şimdi bu kadar lezzetliyken bir de ekmeleri Halis Şef pişirirse, artık tadından yenmez herhalde! Doğrusu Halis Şef, “Burgerin Efendisi” lakabını sonuna kadar hak ediyor.

Şef’in kendi elleriyle hazırlayıp, pişirdiği burgerleri tatmaya geldi sıra… “Bize hangi hamburgerleri ikram ettiniz?” diye soruyoruz. “Pancarlı Cheddar Burger, Vejeteryan Cheddar Burger, Klasik Cheddar Burger, ‘tako’muz var, sosislimiz var… Hot Dog ve patateslerimiz var…” Patatesler iki çeşit olarak ikram ediliyor. Biri, klasik baharatsız patates… Diğeri ise ‘kaşık patates’… Kaşık patates ile Halis Şef’in hazırladığı nefis sosları doyasıya yiyebiliyorsunuz. “Burada,” diyor şef, “masalara servis açmıyoruz. Bunun nedeni burger yiyor olmanız… Burger bir sokak lezzeti ve çatal, bıçakla yenmiyor. Böylece kaşık patatesle sosları çok daha rahat tadıp, hamburgerinizi yiyebiliyorsunuz.” Doğrusu patatesler de çıtır çıtır ve nefis… Ve soslar… Barbekü sos, pancarlı, acılı, tatlı, hardallı… Burgerin alt sosu dahil hepsi birbirinden leziz… İsterseniz sossuz da yiyebilirsiniz, fakat el yapımı soslar burgere ayrı bir lezzet katıyor.

Kafika’da film, Cheddar Burger’de burger keyfi!

Cheddar Burger, Kafika ile yan yana… Kafika ya da Kaçırdığınız Filmler Kahvesi’nde muhteşem bir filmi izledikten sonra Cheddar Burger’de leziz bir öğle ya da akşam yemeği tadında burgerlerinizi yiyebilir, ailece keyifli zaman geçirebilirsiniz.    

Bu arada ıspanak sevmeyenler için küçük bir notumuz var; Cheddar Burger’de ıspanaklı burgerin tadına mutlaka bakın… Eğer bugüne kadar ıspanak yemediyseniz kesinlikle pişman olacaksınız. Halis Şef’in menüsündeki ıspanaklı hamburger, özellikle küçük misafirlerinin büyük ilgisini görüyor. Kerevizli burger ise menüye girmek için sırada bekliyor.

Afiyet olsun!   

Şebnem Atılgan, Serpil Gürcan   

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz