“beniMSesim” PODCAST SERİSİ DİNLENME SAYISI 28.500’Ü AŞTI

129

Türkiye MS Derneği ve Novartis iş birliğiyle Multipl Skleroz (MS) hastalarına destek olmak ve hastalıkla ilgili doğru ve güncel bilgilere ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen“beniMSesim” podcast serisi 28.500’ü aşkın dinlenmeye ulaşarak büyük bir başarıya imza attı.

Moderatörlüğünü Yekta Kopan’ın üstlendiği, Türkiye’nin dört bir yanından 56 MS uzmanı ve 7 farklı uzmanlık alanından konukların ağırlandığı podcast serisinin son yayını 15 Şubat’ta gerçekleşti.

Multipl Skleroz (MS) hastalarına destek olmak ve hastalıkla ilgili doğru ve güncel bilgilereulaşmalarınısağlamak amacıyla Türkiye MS Derneği ve Novartis iş birliğiyle “beniMSesim” podcast serisi hayata geçirilmişti. Türkiye’nin MS hastalığı üzerine ilk podcast serisi olan beniMSesim ile MS hastaları ve hasta yakınlarına her kanaldan ulaşılması, hastalıkla ilgili doğru bilgilerin aktarılması ve ihtiyaç duyabilecekleri konularda onlara destek olunması hedeflendi.Spotify ve Karnaval’da 28 bölümden oluşan beniMSesim podcast serisi toplam 28.500’ü aşkın dinlenmeye ulaşarak büyük başarı elde etti.

Novartis’in 2013 yılında MS hastaları ve yakınları için hazırladığı Yol ArkadaşıMSın platformu kapsamında başlatılan beniMSesim podcast serisinin moderatörlüğünü Yekta Kopan üstlendi. Türkiye’nin dört bir yanından 56 MS uzmanı ve 7 farklı uzmanlık alanındankonukların ağırlandığı podcast serisinde MS hakkında genel bilgiler, MS ve tipleri, MS ve Covid-19, MS ve uyku, MS ve çocuk, MS ve kadın, MS ve aşılar gibi daha pek çok konu ele alındı.

beniMSesim podcast serisiyle MS hastalığı hakkında hem toplumu hem de hastaları bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirtenTürkiye Multipl Skleroz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Melih Tütüncüsözlerine şöyle devam etti: “MS hastaları ve yakınlarının ihtiyaçları doğrultusunda hazırladığımız dijital farkındalık projemiz beniMSesim podcast serisiyle Türkiye’nin dört bir yanındaki MS hastalarının sesi olduk. Spotify ve Karnaval’da beniMSesim kanallarından yayınlanan podcast serisi toplam 28.500’ü aşkın dinlenmeye ulaştı.MS umutsuz bir hastalık değildir. Erken tanı ve tedaviyle hastaların yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür.Umutlarını kaybetmemeleri için her kanaldan MS hastalarına ulaşmaya çalışıyor, özellikle pandeminin yarattığı mecburi mesafeleri bu vesileyle kısaltmaya çabalıyoruz.”

MS hastalığı konusunda farkındalığı artırmanın önemine vurgu yapanNovartis Nöroloji İş Birimi Direktörü Fatih Sarıöz, “Yol ArkadaşıMSın platformu kapsamında hayata geçirdiğimiz ve içeriklerini MS hastaları ve yakınlarının yorumları ve ihtiyaçlarına göre oluşturduğumuz beniMSesim podcast serisinin elde ettiği başarıdan mutluluk duyuyoruz. Biz Novartis olarak, hastaların ve hasta yakınlarının hayatlarına değer katma taahhüdüyle yola çıkarak her zaman onların yanlarında olacak projeler geliştiriyoruz.Pandemi sürecinde daha fazla MS hastasına ulaşmak üzere Yol ArkadaşıMSın Instagram hesabını açtık. MS hastaları ve yakınları Yol ArkadaşıMSın Instagram sayfasından gündeme, genel yaşama, tanıdan beslenmeye, sağlıklı yaşamdan iş hayatına kadar pek çok konuda içeriğe ulaşabiliyor.Yine geçtiğimiz sene, 30 Mayıs Dünya MS Günü kapsamında mayıs ayı boyunca MS hastalığına dikkat çekmek için online toplantılarda kullanmak üzere MS temalı arka plan görselleri ve Instagram filtreleri tasarladık.Instagram’ın hikâye özelliği için hazırladığımız filtrelerle, MS hastaları ve yakınlarının zorlu yolculuğuna dikkat çekerek bu süreçte yalnız olmadıkları vurguladık. İki projemiz de oldukça başarılı oldu.MS hastaları ve hasta yakınlarıyla iletişimimizi güçlendirmeye ve onlara destek olmanın yeni yollarını aramaya devam edeceğiz” dedi.

Spotify ve Karnaval’daki beniMSesim Podcast Kanalları:

https://karnaval.com/programlar/benimsesim

BeniMSesim Podcast Serisine Katkıda Bulunan Uzmanlar:

Prof. Dr. Aksel Siva, Prof. Dr. Hüsnü Efendi, Prof. Dr. Gülşen Akman, Prof. Dr. Rana Karabudak, Prof. Dr. Yeşim Beckmann, Prof. Dr. Serhan Sevim,Prof. Dr. Murat Terzi, Prof. Dr. Sabahattin Saip, Prof. Dr. Cavit Boz, Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman, Prof. Dr. Münife Neyal, Prof.Dr. Caner Feyzi Demir, Prof. Dr. Mefkure Eraksoy, Doç. Dr. Aysun Soysal, Prof. Dr. Levent Sinan Bir, Prof. Dr. Murat Kürtüncü, Prof.Dr. Aylin Akçalı, Uzm. Dr. Sıla Usar, Prof. Dr. Ayşe Altıntaş, Prof. Dr. Özgül Ekmekçi,Doç. Dr. Haluk Gümüş, Prof. Dr. Nefati Kıyılıoğlu, Prof. Dr. Nur Yüceyar, Prof. Dr. Sibel Canbaz Kabay, Doç. Dr. İrem Tiftikçioğlu, Prof. Dr. Ömer Faruk Turan, Doç. Dr. Özlem Taşkapılıoğlu, Prof. Dr. Aslı Tuncer,Dr. Öğretim Üyesi Melih Tütüncü, Dr. Öğretim Üyesi Cihat Uzunköprü, Dr. Öğretim ÜyesiSedat Şen, Dr. Mehmet Yörübulut, Dr. Öğretim Üyesi Tuncay Gündüz, Uzm. Dr. Mesrure Köseoğlu, Prof. Dr. Aysun Ünal, Doç. Dr. Uğur Uygunoğlu, Doç. Dr.Bilge Piri Çınar, Uzm. Dr. İlknur Aydın Cantürk, Doç. Dr. Belgin Petek Balcı, Doç. Dr. Emin Özcan, Doç. Dr. Erkingül Birday, Dr. Öğretim Üyesi Şeyda Figül Gökçe, Uzm. Dr. Alp Sarıteke, Doç. Dr. Serkan Demir, Prof.Dr.Burcu Altunrende, Prof. Dr. Azize Esra Gürsoy, Doç. Dr. Burcu Yüksel, Doç. Dr. Levent Öcek, Doç. Dr. Gülnur Uzuner, Doç. Dr. Aslı Köşkderelioğlu, Prof. Dr. Nilüfer Kale İçen, Prof. Dr. Kadriye Ağan, Doç. Dr. Bilgin Öztürk, Doç. Dr. Meral Seferoğlu, Uzm. Dr. Ali Özhan Sıvacı, Prof. Dr. Belgin Koçer, Uzm. Dr. İpek Güngör Doğan, Prof. Dr. Şahin Kabay, Prof. Dr. Sıla Akhan, Fizyoterapist Dr. Anıl Tekeoğlu Tosun, Psikolog Serap Duygulu, İş Güvenliği Uzmanı Cem Kılıç, Diyetisyen Taylan Kümeli. 

Yol ArkadaşıMSın Dijital Platformu Hakkında

Türkiye MS Derneği ve İzmir MS Derneği tarafından Novartis iş birliğiyle 2013 yılında hayata geçirilen “Yol ArkadaşıMSın” dijital platformu MS’li bireylerin paylaşımları ve uzmanların bilgilendirici videolarından oluşuyor. 350’den fazla videoyla ilk tanıdan itibaren MS hastalığına dair pek çok konuya değiniliyor. “Yol ArkadaşıMSın” platformunda ayrıca psikiyatrist, avukat ve insan kaynakları uzmanları gibi gönüllü profesyonellerin MS’li bireylerin iş, özel ve sosyal yaşama dahil olmaları için önemli önerileri yer alıyor. “Yol ArkadaşıMSın” platformuyla, MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak ve onlara en doğru bilgiyi ulaştırmak hedefleniyor. Bu kapsamda geliştirilen MS ile ilgili kapsamlı bilgi içeren Gülümseten Turne, MS’li miniklere hastalığı anlatmak için hayata geçirilen Mini Süperler ve Türkiye’nin ilk MS dizisi Melek ile Serhat gibi MS farkındalık projelerine platform üzerinden ve platformun sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için:

www.yolarkadasimsin.com

www.facebook.com/yolarkadasimsincom

www.instagram.com/yolarkadasimsin.ms

Multipl Skleroz (MS) Hakkında

Kısaca MS olarak bilinen Multipl Skleroz, merkezi bir sinir sistemi hastalığıdır. Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşurken, bu hastalığa beynin ve omuriliğin birden çok yerinde görülmesinden dolayı multipl; yani çoklu, hasar gören yerlerde doku sertleşmesinden oluşmasından dolayı da skleroz; sertleşme adı veriliyor. MS’te merkezi sinir sistemindeki yapıların hasarlanması sonucunda beynin ve omuriliğin, görme, konuşma ve yürüme gibi vücut fonksiyonları üzerindeki kontrol kabiliyeti olumsuz etkilenirken, hastalık görme bozukluğu, güç veya denge kaybı, konuşma bozuklukları, yorgun hissetme, uyuşma veya karıncalanma hissi gibi belirtilerle de ortaya çıkabiliyor. Toplumda en sık 20-40 yaşları arasında olmak üzere kadınlarda iki kat daha fazla görülüyor. Türkiye’de tam bilinmemekle birlikte 70 bin MS’li olduğu tahmin ediliyor. MS kişiden kişiye değişik özellikler gösterdiği için, belirtiler ve ataklar farklı seyredebiliyor. MS konusunda bilinçli olmak, zamanında tanı ve tedavi ile düzenli takip ve sağlık uzmanlarıyla iş birliği MS hastalarının uzun ve kaliteli bir yaşam sürmelerini sağlıyor.

Novartis Hakkında

Sağlık alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Novartis, Türkiye’de de ilaç sektörünün lider firmalarından biri. Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis, bilim ve teknolojiyle geliştirdiği dönüştürücü tedaviler ve yenilikçi ilaçlar ile jenerik ve biyobenzer ilaçlardan oluşan geniş ürün portföyüyle hastaların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışıyor. Yenilikçi ilaç geliştirme alanında Ar-Ge yatırımlarıyla dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alan Novartis, ürünlerini dünya çapında 750 milyondan fazla kişiye ulaştırarak yeni tedavilerin geniş kitlelere erişimini sağlıyor. 2019 yılında Novartis Grup, 47,4 milyar dolarlık net satış rakamı elde etti. Dünya genelinde 145’in üzerinde ülkede faaliyet gösteren Novartis, tüm grup şirketlerinde yaklaşık 109.000 kişiye istihdam sağlıyor. Novartis, Türkiye’de 2.000’in üzerinde çalışanı ile 1955 yılından bu yana üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürütüyor. Daha fazla bilgi için, www.novartis.com.tr

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz