BBC EARTH’TEN PANDEMİDE İZLENMESİ GEREKEN 4 BELGESEL

1071

Pandemi nedeniylevaktimizin çoğunu evde geçirirken, baharın da gelmesiyle birlikte ruh ve beden sağlığımıza daha fazla dikkat ettiğimiz bir sürece giriyoruz. Bu süreçte sağlıklı yaşama dair sorduğumuz “Evde formumu nasıl sağlarım?”, “Psikolojik sağlığımı korumak tamamen benim elimde mi?”, “Bağışıklık sistemimi nasıl korurum” gibi birçok sorunun cevabıNisan ayı boyunca Digitürk, Tivibu ve D-Smart platformlarında yer alan BBC Earth ekranlarında olacak!

Evde Form Tutmak Hakkında Gerçekler 

COVID-19’un evleri spor salonuna dönüştürmesiyle birlikte, formda kalmak için yapılacak aktivilerle ilgili gerçekleri öğrenmenin şimdi tam zamanı! Uzmanlardan oluşan ekibin son teknolojileri kullanarak yaptıkları deneyler egzersize dair gerçekleri gözler önüne serecek. Tek bölümlük bu özel program yaptığımız egzersizlere dair ufkumuzu açacak. Ağırlık mı kardiyo mu? Kişiye özel doğru egzersiz hangisi? Protein tüketmeli mi tüketmemeli mi? gibi pek çok soruyu sormaya başladık, görünen o ki formda kalmak gitgide daha karmaşık bir hal aldı. Gazeteci ve blog yazarı Mehreen Baig, beslenmeden, evde doğru antrenmanın nasıl seçileceğine kadar her şeyi bizler için araştırıyor. Bu özel programda mutlu olduğumuz bir vücut oluştururken aynı zamanda sağlık açısından maksimum faydayı nasıl elde edebileceğimizi öğreneceğiz.

Zihin Sağlığınızı Geliştirmek Hakkında Gerçekler

Pandemi döneminde fiziksel olarak sağlığımızı korumaya çalışırken, mental sağlığımızı da ihmal etmememizgerekiyor. Klinik psikolog Profesör TanyaByron, güncelbilimin ruhsaldurumumuz üzerinde daha fazlakontrol sahibi olmamıza ve bu kontrolün zihinsel sağlığımızı iyileştirmemize nasıl yardımcıolabileceğini keşfetmek için depresyondanmustarip eski İngiliz futbolcu Alex Scott ile birlikteçalışıyor. Araştırmalara  göre normal zamanlarda bile, her dört kişiden birizihinsel sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyor. Ancak küresel bir pandemide yaşamak, akıl sağlığımızı benzeri görülmemiş bir baskı altına aldı. Geçtiğimiz yıl, Imperial College London’dan birekip, BBC ile gerçekleştirdikleri iş birliğiyle, Birleşik Krallıkgenelinde 350.000’den fazla kişinin ruh sağlığınıaraştırdı. Bu benzersiz çalışma, pandemi öncesinde ve pandemi sırasında anlık bir görüntüsunarak pandeminin zihnimiz üzerindeki şok edici etkisini ortaya çıkarttı. Bu araştırmanın sonuçları ve daha fazlası Nisan ayında yayınlanacak “Zihin Sağlığınızı Geliştirmek Hakkında Gerçekler” programında ekranlara gelecek.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek Hakkında Gerçekler

Bu programda da insan vücudunun en olağanüstü yapısı bağışıklık sistemini keşfediyoruz! Bağışıklık sistemini anlaşmaya çalışırken çığır açıcı bilimsel teknikleri kullanan bu belgesel, kendi gizli silahımız hakkındaki mitleri ve önemli soruları ortaya çıkarıyor. Kan ve lenf bezleritarafından desteklenen ve karmaşık bir mücadele sistemi olan bağışıklık sistemi hepimizi hayatta tutuyor. Peki tam olarak nasıl çalışıyor? Hep birlikte bu programda keşfedeceğiz! Bu mükemmel zamanlanmış özel programda, alanındaki uzmanlar tarafından sadece bağışıklık sisteminin temellerini değil, aynı zamanda bir masajın neden bağışıklık sisteminize yardımcıolabileceğinden, bağırsakların daha önce yanlış anlaşılan rolüne kadar büyüleyici gerçekleri ortaya koyuluyor.

Simon Reeve ile Cornwall 

Pandemi sürecinde beden ve ruh sağlığımız için endişe ederken, ekonomik kayıplar da bizleri oldukça korkutuyor. Bu etkileyici belgesel serisinde Simon Reeve, Covid-19 salgından etkilenen yerleri ziyaret edip oradaki insanlarla tanışıyor. Ünlü belgeselci bu kez rotasını güzeller güzeli Cornwall’a çeviriyor. Konumu itibariyle kısa süren İngiliz yazı Cornwall halkı için her şey demek…En büyük geçim kaynağı olan turizm birçok insan için kritik rol oynuyor. Ancak pandemi,işletmelerin hayatta kalma yarışında olduğu bu sahil beldesinde ürkütücü bir sessizlik yaratıyor. Cornwall halkı umudunu kaybetti mi? Yoksa yeni normal ile baş edecek güçleri var mı? Simon Reeve bizler için bu soruların cevaplarını araştırırken, aynı zamanda yaşama mücadelesi veren farklı türlerin hikayelerini de ekranlara getiriyor. Cornwall’ın karşı karşıya olduğu çevresel zorlukları da inceliyor ve yol boyunca gri foklar, bebek ıstakozlar ve doğa ile yeniden tanıştırılan kunduz popülasyonu dahil olmak üzere birçok çarpıcı vahşi yaşamla tanışıyor

Program Tarih Saat
Evde Form Tutmak Hakkında Gerçekler 13.04.2021 00.00
Evde Form Tutmak Hakkında Gerçekler(Tekrar) 13.04.2021 21:25
Zihin Sağlığınızı Geliştirmek Hakkında Gerçekler 20.04.2021 00.00
Zihin Sağlığınızı Geliştirmek Hakkında Gerçekler 20.04.2021 21:25
Bağışıklık SisteminiziGüçlendirmek Hakkında Gerçekler 27.04.2021 00.00
Simon Reeve ile Cornwall 22.04.2021 00:00
Simon Reeve ile Cornwall (Tekrar) 23.04.2021 23:50

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz