Başak Özcan, beyazperdedeki ilk deneyimini başrollerinde yer aldığı, Kıvanç Sezer’in “Küçük Şeyler” filminde yaşadı. Filmdeki performansıyla oyunculuk yeteneğini gözler önüne seren Özcan’ın, sinemamız için yeni yetenek, yeni umut olduğu konuşuluyor. Filmdeki rolüyle önce 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ndeTürkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülüne layık görülen, ardından 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’ndeEn İyi Kadın Oyuncu Ödülünü alan Başak Özcan’a son olarak, 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tarafından, bu yıl ilk defa verilen “Jüri Özel Takdiri” sertifikası takdim edildi.

Bir beyaz yaka komedisi olan Kıvanç Sezer’in ikinci uzun metraj filmi “Küçük Şeyler”, bölge müdürü olarak çalıştığı ilaç şirketinden atılarakişsiz kalan Onur ve eşi Bahar arasında bozulan dengeleri ve evliliklerini anlatıyor. Filmin başrol oyuncularından Başak Özcan, ekonomik koşulların getirdiği konforu sonuna kadar kullanan, konfor alanını kaybetmeye başladığında ilişkisini ve kendini sorgulayarak dönüşüm geçiren bir ana sınıfı öğretmenini canlandırıyor. Bahar (Başak Özcan), eşi Onur’un (Alican Yücesoy) işsiz kalmasıyla birlikte yavaş yavaş kaybettiğini hissettiği konforlu dünyayı yakalamaya çalışıyor, sürekli değersizleştirilmeye rağmen inatla “ben de varım” diyor. İlk filmindeki oyunculuk performansıyla önce 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ndeTürkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülüne de layık görülen, ardından 9. Malatya Uluslararası Film FestivalindeEn İyi Kadın Oyuncu Ödülünü alan Başak Özcan’a son olarak, 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tarafından, bu yıl ilk defa verilen “Jüri Özel Takdiri” sertifikası takdim edildi.

Beyaz yakalıların yaşantısını, evli bir çift üzerinden; kavgalarla, kabuslarla, absürt durumlarla, bedensel ve ruhsal değişimlerle beyazperdeye taşıyan “Küçük Şeyler”in başrollerinde Başak Özcan’a Alican Yücesoy eşlik ediyor. Asteros Film, Karaçelik Film ve Zebra Productions yapımı olan “Küçük Şeyler”in yapımcılığını Tolga Karaçelik, Kıvanç Sezer ve Kanat Doğramacı üstleniyor. Dağıtımcılığını TME Films’in yaptığı “Küçük Şeyler”, Adana, Ankara, Antalya Balıkesir, Bursa, Bodrum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Zonguldak’ta sinemalarda!

“Küçük Şeyler” Hakkında

Kıvanç Sezer’in yazıp yönettiği filmde Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın yanı sıra Bülent Emrah Parlak, Seda Türkmen, Müfit Kayacan, Nihal Koldaş, Ece Dizdar, Zeynep Dinsel ve Kubilay Tuncer gibi isimler de rol alıyor. Görüntü yönetmenliğini Hatip Karabudak’ın, sanat yönetmenliğini Alceste Wegner ve Reyhan Acar’ın yaptığı filmin uygulayıcı yapımcılığını Selim Güntürkün, yardımcı yönetmenliğini Emin Akpınar üstleniyor.

Ödüller

Yurt içi ve yurt dışındaki festivallerde kazandığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren “Küçük Şeyler” filmison olarak,7. Kayseri Film Festivali’nde filminin yönetmeni ve senaristi Kıvanç Sezer’e “En İyi Senaryo Ödülü”nü, filmin başrol oyuncularından Alican Yücesoy’a “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü getirdi.

“Küçük Şeyler”, 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü”nün, filmin başrol oyuncularından Başak Özcan ise, “Jüri Özel Takdiri” sertifikasının sahibi oldu.

Film, 9. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde; hem “En İyi Film Ödülü”ne, hem de “SİYAD En İyi Film Ödülü”ne, filmin yönetmeni Kıvanç Sezer YÖN-BİR En İyi Yönetmen Ödülü”ne, filmin başrol oyuncularından Alican YücesoyEn İyi Erkek Oyuncu Ödülü”ne, Başak Özcan ise “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”ne layık görüldü.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü”nü kazanan “Küçük Şeyler”in başrol oyuncularından Alican Yücesoy, filmdeki rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü, filmin kurgusunu üstlenen Selda Taşkın ise, “Cahide Sonku Ödülü”nü aldı.

Yönetmen Kıvanç Sezer, filmi “Küçük Şeyler” ile 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi oldu. Festivalde, Alican Yücesoy, “Aytaç Arman En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü, Başak Özcan ise “Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazandı. Dünya prömiyerini Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali 2019’da gerçekleştiren filmin başrol oyuncularından Alican Yücesoy, Herceg Novi – Montenegro Film Festivali’nde, “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü alarak filme ilk ödülünü kazandırmıştı.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz