ARTER’DE YENİ YIL, ATÖLYELERLE BAŞLIYOR!

202

Arter’de yeni yıl, devam eden sergilerin yanı sıra Çocuk ve Yetişkin Atölyeleri ile başlıyor. PACE Çocuk Sanat Merkezi’nin 4 Ocak Cumartesi günü gerçekleştireceği “Heykel Parmaklar” başlıklı Çocuk Atölyesi’nde çocuklar, parmaklarını Origami ile rengârenk heykellere dönüştürecekler. Sevinç Çalhanoğlu’nun 5 Ocak Pazar günü gerçekleştireceği “Deneyler & Esinlenmeler” başlıklı Yetişkin Atölyesi ise, İnci Furni’nin Arter’de devam eden Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi kapsamında, var olan şiirler üzerinde yapılacak yazı deneyleriyle ilerleyecek.

Çocuk Atölyesi

Sanat aracılığıyla çocukların eğlenceli bir ortamda ve sağlıklı malzemelerle, özgürce, yaratıcı tecrübeler yaşayarak kendilerini geliştirebilecekleri özel aktiviteler tasarlayan ve uygulayan PACE Çocuk Sanat Merkezi’nin “Heykel Parmaklar” başlıklı Çocuk Atölyesi, 4 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 11:00’de Arter Atölye’de gerçekleşecek. Arter’de devam eden Kelimeler Pek Gereksiz sergisinde yer alan, Rebecca Horn’un Parmak Eldivenleri isimli eserinden yola çıkan atölye çalışması, heykel ve beden arasındaki ilişkiler üzerine bir sohbetle başlayacak. 9-11 yaş arası katılımcılar daha sonra, Japon kâğıt katlama sanatı Origami’yi heykel ile birleştirerek parmaklarını rengârenk heykellere dönüştürecekler.

Yetişkin Atölyesi

Şair ve sanatçı Sevinç Çalhanoğlu’nun “Deneyler & Esinlenmeler” başlıklıYetişkin Atölyesi 5 Ocak 2020 Pazar günü 14:00’te Arter Atölye’de düzenlenecek. İnci Furni’nin Bir An İçin Durdu başlıklı kişisel sergisi kapsamında gerçekleştirilen atölye çalışması, var olan şiirler üzerinde yapılacak yazı deneyleriyle ilerleyecek. Şiirin gündelikle ilişkilenme halinin deneyimleneceği çalışmada, şairlerin cümleleri ve imgeleri yeni ilhamların kaynağı olacak. Çalhanoğlu katılımcılarla sergiyi gezdikten sonra, onlara akıllarına gelen ilk kelimelerle çalıştıkları bir egzersiz yaptıracak. Amerikalı şair Bernadette Mayer’in şiirle spontan bir ilişkiye girmeyi ve şiirin ne olabileceğine dair daha geniş düşünmeyi öneren yaklaşımı, “Deneyler & Esinlenmeler” çalışmasında yapılacak diğer yazı egzersizlerine rehberlik edecek. Atölye çalışmasının sonunda katılımcılar, yazanın isterse anonim kalabileceği müşterek bir şiir yazmayı deneyecek. Yapılan deneylerle, şiirlerin uyandırdığı yeni çağrışımlar, şiir yazma sürecinin bir parçası haline gelecek.

Atölyelerin biletleri Arter’den temin edilebilir veya 0212 708 58 00 numaralı telefon ile rezerve edilebilir.  

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz