“ANADOLU UYGARLIKLARINDAN İZLER” ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ’NDE

2056

“Anadolu Uygarlıklarından İzler – Ankara Projesi”, 6-20 Nisan tarihleri arasında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin 100. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek olan sergi, konser ve panel etkinliğinin Proje Koordinatörlüğünü Siret Uyanık yapıyor. Galerim Sanat Galerisi’nin yürüttüğü, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığ’nın katkı sağladığı Sanat Projesi’nde,  60’a yakın sanatçıya ait resim, heykel ve seramik eserler sergilenecek. Projede ayrıca Devlet Opera ve Balesi iki konser ile yer alacak. Sergi süresince bir panel ve iki konferans düzenlenecek.

“Anadolu Uygarlıklarından İzler – Ankara Projesi”, geçmişin izleri ile dönemin yansımaları ve geleceğe aktarımı bağlamında, sanatın estetik etkisiyle birleştirilmesi ve farklı disiplinlerin yorumlarıyla izleyici ile buluşması amacıyla hazırlandı. Anadolu’dan ilham alan sanatçılar eserleriyle, geçmişi bugüne,  bugünü de yarına taşıyor. Altmışa yakın çağdaş sanat eserinin yer aldığı seçkide, Süleyman Saim Tekcan, Devrim Erbil, Mustafa Pilevneli, Mustafa Ayaz, Aydın Ayan, Tüzüm Kızılcan gibi dönemin usta sanatçıları bulunuyor. Programda Profesör Dr. Aydın Ayan, Profesör Dr. Hasan Pekmezci ve Profesör Dr. Alaybey Karoğlu tarafından “Anadolu Uygarlıklarında Sanat ve Estetik İzleri ve Sanat Eğitiminde Vazgeçilmez Bir Kaynak: Anadolu Medeniyetleri Müzesi”; Prof. Candan Dizdar Terwiel “Seramik, Sanat ve Arkeoloji İlişkisi” ve Prof. Sevim Çizer konferansları gerçekleştirilecek.  

Danışma Kurulunda Profesör Dr. Aydın Ayan, Profesör Dr. Adnan Tepecik, Profesör Dr. Alaybey Karoğlu ve Bünyamin Balamir’in yer aldığı projede, coğrafi açıdan kıtaların, denizlerin, iklimlerin; doğudan batıya, güneyden kuzeye ya da tersi yönlere giden yolların ve insan topluluklarının buluştuğu, konup göçtüğü, yurt edindiği, dünyanın en stratejik ve kavşak nitelikli noktasındaki bu topraklar; bu çok özel konum nedeniyle “Uygarlıkların Beşiği” olabilmiş ve böyle nitelendirilmiştir. Bu proje kapsamında ürün ortaya koyan sanatçılar, bu durumun bilincinde olarak; çeşitliliği sanatsal yönden özel bir değer olarak benimseyip sergiyi varsıllaştıran nitelikli yapıtlar ortaya koyuyor.

Sergi, Anadolu Medeniyeleri Müzesi’nde 6-20 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Projede yer alan sanatçılar;

ADNAN TEPECİK

AHMET DALKIRAN

ALAYBEY KAROĞLU

ARZU KARCI

AYDIN AYAN

BÜNYAMİN BALAMİR

DEVRİM ERBİL

HİMMET GÜMRAH

GÜLTEN İMAMOĞLU

HASAN KIRAN

HASAN RASTGELDİ

HÜSEYİN ELMAS

İHSAN ÇAKICI

İLHAM ENVEROĞLU

KADİR ŞİŞGİNOĞLU

MERAL ÖZTÜRK

MERİH TEKİN BENDER

MURAT ERKAN

MUSTAFA AYAZ

MUSTAFA PİLEVNELİ

RAMAZAN CAN

SAADET GÖZDE

SELMA ŞAHİN

SEMA KARA

SİRET UYANIK

SÜLEYMAN SAİM TEKCAN

YALÇIN GÖKÇEBAĞ

YÜCEL DÖNMEZ

ZUHAL ARDA

ATİLLA CENGİZ KILIÇ

 AYŞEGÜL TÜREDİ ÖZEN

BERİL ANILANMERT

BİNGÜL BAŞARIR

BİLGEHAN UZUNER

BURCU ÖZTÜRK KARABEY

CANDAN DİZDAR TERWİEL

ELİF AYDOĞDU  AGATEKİN

EMRE FEYZOĞLU

ENVER GÜNER

HASAN ŞAHBAZ

İLHAN MARASALI

KEMAL ULUDAĞ

MERAL ÖZTÜRK

MUSTAFA TUNCALP

MUTLU BAŞKAYA

ÖDÜL IŞITMAN

SERAP ÜNAL

SERDAR MUTLU

SEVİM ÇİZER

TÜLİN AYTA

TÜZÜM KIZILCAN

VEDAT KACAR

ZEHRA ÇOBANLI

AYHAN YILMAZ

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz