ANADOLU UYGARLIKLARI KONFERANSLARI

40

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu bahar da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor. Mayıs’ın ikinci haftasında internet üzerinden canlı yayınlanacak etkinliklerde 12 Mayıs Çarşamba günü Anadolu Uygarlıkları Konferansları kapsamında Roma medeniyeti konuşulacak.

12 Mayıs 2021 Çarşamba   
Konferans                                                    

Roma Dünyasında

SiKKELER, SEMBOLLER VE PROPAGANDA

Konuşmacı: Oğuz Tekin

Moderatör: Nihat Tekdemir

18:00

Yapı Kredi Kültür Sanat YouTube

Sikkeler, onları basan devletlerin ya da iktidarın aynası gibidir, yükseliş ve çöküş dönemlerinin adeta sessiz tanıklarıdırlar. 12 Mayıs Çarşamba günü saat: 18:00’da yapılacak konferansta Prof. Dr. Oğuz Tekin, yaklaşık bir asır boyunca Akdeniz dünyasına egemen olan Romalıların bastığı sikkelerde yer alan sembolleri ve propagandaya konu olan olayları ele alacak. İktidarın gücünün sikkelere nasıl yansıdığı üzerinde duracak. Roma sikkelerinden örnekler vererek bunların üzerinde yer alan sembolleri, bu sembollerin temsil ettiği değerleri ve verdiği mesajları yorumlayacak. Devletin ya da imparatorların hangi olayları veya etkinlikleri propaganda malzemesi olarak kullandıklarının üzerinde duracak. Yer yer Bizans veya Osmanlı örnekleri ile karşılaştırmalar yapacak.


İmparator Commodus sikkesi. Altın. Arka yüzünde halka para / hediye dağıtımı sahnesi betimlenmiş. .

Konferans, Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları kapsamında gerçekleşiyor. Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin, kitap serisinde yer alan Hellenistik ve Roma Dönemlerinde Anadolu – Krallar, İmparatorlar, Kent Devletleri kitabının editörlüğünü yapmıştı. Konferansın moderatörlüğünü “Anadolu Uygarlıkları” serisi editörü Nihat Tekdemir üstleniyor. 

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz