ALTYAZI’NIN OCAK-ŞUBAT SAYISI BAYİLERDE!

106

Altyazı Sinema Dergisi 2020 yılına 193. sayısıyla “merhaba” diyor. Derginin Ocak – Şubat sayısının kapağını Martin Scorsese’nin başyapıtı Taksi Şoförü’nden (Taxi Driver, 1976) bir kare süslüyor. Usta yönetmenin sinemasına dair kapsamlı bir dosyanın yer aldığı derginin ücretsiz eki ‘Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’ da Türkiye’deki sanatsal ifade özgürlüğünün nabzını tutmaya devam ediyor.

Sinemada ifade özgürlüğü alanının genişlemesine katkı sağlamayı amaçlayan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın dördüncü sayısı, Altyazı Sinema Dergisi’nin Ocak-Şubat sayısı ile birlikte bayilerde okurlarla buluşuyor.

Fasikül’ün kapağında, belgeselci ve video eylemcilerin, Türkiye’nin yakın tarihinin kaydını tutma yönündeki kararlılıklarını temsil eden bir imaj yer alıyor: Video kamera. Ses köşesinde, geçtiğimiz Aralık ayında Altyazı Sinema Derneği ile Hangi İnsan Hakları Film Festivali işbirliğiyle gerçekleştirilen, bağımsız gazeteci/video-aktivist Fatih Pınar’ın Video Atölyesi’nden derlenmiş bir özet var. Seyir köşesinin konuğu ise, bir kampanya düzenleyerek üniversitelerindeki sinema bileti fiyatlarına yapılan zammı düşürmeyi başaran Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü [Bü(s)k]. Dünya köşesinde ‘film gösterme’ uğraşına dair söyleşi okunabilir. Ağaçlardan Bahsetmek’in (TalkingAboutTrees, 2019) yönetmeni Suhaib Gasmelbari, ülkelerinde sinemanın özgürleşmesi için yarım asırdır mücadele veren Sudan Film Grubu’nun hikâyesini anlatıyor. Serbest Kürsü köşesinde ise, Roza – İki Nehrin Ülkesi (2015) ve Yüzlerle Konuşmak (2018) belgesellerinin yönetmeni Kutbettin Cebe, hem yargılandığı davayı anlatıyor hem de günümüz Türkiye’sinde belgesel yapma uğraşına dair fikirlerini paylaşıyor.

Altyazı Fasikül gösterimleri ise 12 Ocak’ta Kazım Kızıl’ın Emel Anne filminin gösterimi ve Kazım Kızıl söyleşisi ile devam ediyor.

Fasikül’de bu ay:

Ses: Fatih Pınar

Seyir: Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü

Dünya: Ağaçlardan Bahsetmek

Serbest Kürsü: Kutbettin Cebe

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz