Altyazı’nın Kasım-Aralık Serisi Bayilerde

22

Sinemada ifade özgürlüğü alanının genişlemesine katkı sağlamak amacıyla yola çıkan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın üçüncü sayısı, Altyazı Sinema Dergisi’nin Kasım-Aralık sayısı ile birlikte bayilerde.

32 sayfalık Fasikül’ün bu sayısında, bugüne kadar çektiği üç filmle Türkiye’nin belgesel sinemasında kendine önemli bir yer edinen Reyan Tuvi’yle yapılmış oldukça kapsamlı bir söyleşi yer alıyor. Reyan Tuvi, Ekim ayında Altyazı Fasikül Gösterimleri’nin ilk konuğu olmuştu. Bir diğer söyleşi ise, Kosova’nın Prizren şehrini yıllar içinde bir ‘sinema şehri’ne dönüştüren belgesel festivali Dokufest’in sanat direktörü Veton Nurkollari ile. Sinemanın üretim ve seyir süreçleri arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi amaçları arasında sayan Fasikül bu ay Türkiye’deki seyirci örgütlenmelerini de gündeme taşıyor. Diledikleri filmleri şehirlerine getirerek alternatif bir dağıtım modeli oluşturan Kars ve Lüleburgaz sinema topluluklarıyla yapılan söyleşi, benzer oluşumlara ilham verme amacı da gütmekte. Sansür ve baskıya maruz bırakılan sanatçıların kendi deneyimlerini anlattıkları Serbest Kürsü köşesinin bu sayıdaki konuğu ise, Passing Drama adlı filminin 7. Sinop Bienali’ndeki gösterimi engellenen Angela Melitopoulos.

Fasikül’ün web sitesinden, basılı yayının içeriğinin yanı sıra birçok başka haber, yazı, söyleşi ve videoya da erişilebiliyor: fasikul.altyazi.net

Fasikül’de bu ay

Ses: Reyan Tuvi

Seyir: Seyirci Örgütleniyor

Dünya: Dokufest

Serbest Kürsü: Angela Melitopoulos

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz