AKINTIYA KARŞI DURAN KADINLAR

173

Maltepe Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Zerrin Yanıkkaya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Independents Club’ta. Konu başlığı “Akıntıya Karşı Duran Kadınlar: Meksikalı Performans Sanatçıları”

Latin Amerika’da ama özellikle Meksika’da kadın sanatçılar eserlerinde toplumun içinde bulunduğu durum ve yaşananlara karşı tepkilerini sanatlarını kullanarak güçlü bir biçimde gösterirler. Bu kadınların hikayelerinden yola çıkan Maltepe Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölüm Başkanı Zerrin Yanıkkaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Independents Club’ta “Akıntıya Karşı Duran Kadınlar: Meksikalı Performans Sanatçıları” başlıklı bir söyleşi yapacak. 8 Mart Pazar günü 17.30’da başlayacak söyleşide Yanıkkaya, Meksikalı sanatçıların uluslararası platformlarda da seslerini duyurmalarını sağlayan çalışmalarından örnekler vererek kadın, aydın ve sanatçı olarak muhalif duruşları anlatacak.

Zerrin Yanıkkaya Kimdir

Zerrin Yanıkkaya, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Anabilim dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. Meksika UNAM/PUEG-Universidad National Autónoma de México- Üniversitesi/Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Programı’nda doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. İspanya, Meksika ve İstanbul’da çeşitli öykü yazma atölyeleri ve programlarına katıldı, geleneksel yöntemler üzerine çalıştı. Tiyatro Oyunevi, Ateş Tiyatro, TiyatroLokomotif gibi özel tiyatrolarda ve Devlet Tiyatroları’nda dramaturg olarak görev almıştır. İspanyolca’dan tiyatro oyunu, roman ve çocuk kitapları çevirileri vardır. Çocuklar, gençler ve kadınlarla çeşitli konularda atölye çalışmaları yapmıştır. Maltepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Türk Tiyatro Tarihi dersleri kapsamında Geleneksel Tiyatro ve Anlatı Yöntemleri konusunda dersler vermektedir.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz