78. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

902
Kevin Bacon and Kyra Sedgwick arrive at the 78th Annual Golden Globe Awards at the Beverly Hilton in Beverly Hills, CA on Sunday, February 28, 2021.

Altın Küre Ödülleri 78. defa sahiplerini buldu. Pandemi koşulları nedeniyle pek çok ilkin yaşandığı ödül töreni şimdiden “unutulmayacaklar” arasına girdi. Amerikan komedi dünyasının ikon isimleri TinaFey ve AmyPoehler’ın New York ve Los Angeles’ta iki ayrı noktadan sunduğu ödül törenine ünlü isimler de evlerinden katıldı. Nomadland ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ChloéZhao, Altın Küre kaldıran ilk Asya kökenli kadın olarak tarihe geçti. Hayatını kaybeden, MaRainey’s Black Bottom oyuncusu ChadwickBoseman Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu ve ödülünü onun adına eşi aldı. Televizyon kategorilerine ise, drama dalında en iyi dizi, en iyi kadın ve erkek ödüllerini toplayan TheCrown damgasını vurdu. Senenin çok konuşulan yapılarından TheQueen’sGambit de hem en iyi mini dizi hem de en iyi kadın oyuncu kategorisinde Altın Küre’nin sahibi oldu.GAİN uygulamasının yanı sıra, gain.tv adresinden web tarayıcı üzerinde de izlenebilen yayın, aynı zamanda, GAİN’in deweb’deki ilk yayını oldu.

78. Altın Küre Ödül Töreni, yaşanan ilklerle unutulmayacaklar arasında girdi. Tören canlı olarak Türkiye’de yalnızca gain.tv’de yayınlandı. gain.tv uygulama ve adresinde web üzerinden izlenebilen canlı yayınını kaçıranlar, töreni yine her iki platformdan altyazılı olarak izleyebilir.Tüm törenin yanı sıra, öne çıkan anların olduğu kısa videolar da GAİN’de yabancı film ve dizi hayranlarını bekliyor.

Amerikan komedi dünyasının ikon isimleri TinaFeyve AmyPoehler’ındördüncü kez ev sahipliği yaptığıtören, eşzamanlı olarak NewYork’taRainbowRoom’dan ve Los Angeles’da Beverly Hilton’dan yayınlandı. Töreni GAİN izleyicisi için kültür sanat dünyasının önemli ismi sunucu Yekta Kopan ileGAİN Moda ve Lifestyle İçerik Direktörü Zeynep Üner canlı olarak yorumladı. İkiliye, Melikşah Altuntaş ve Cemre Ebuziya kendi favori isimleri ve verilen ödüllerle ilgili yorumlarıyla eşlik etti.

Kırmızı Halı’nın gelmiş geçmiş en iyileri anıldı

Bu yıl Kırmızı Halı töreni, pandemi koşulları nedeniyle gerçekleştirilmedi. Ancak tören öncesinde yayıncı kanal E!, Altın Küre kırmızı halısından geçmiş, bugüne kadarki en iyi 20 giysiyi geri sayımla sundu.

Özeleştiri gibi açılış konuşması

Sunucular Fey ve Poehler, Hollywood Yabancı Basın Birliği üyeleri arasında hiç siyahi üye bulunmamasına yönelik eleştirilere referansla, kinayeli bir açılış konuşması ile geceye başladı. TinaFey “kapsayıcılık” vurgusu yaparken, Pohler ise bazı siyahi oyuncuların aday gösterilmemesinin onları göz ardı etmek olduğunu söyledi.

Host Amy Poehler, Maya Rudolph and Kenan Thompson perform at the 78th Annual Golden Globe Awards at the Beverly Hilton in Beverly Hills, CA on Sunday, February 28, 2021.

Ev haliyle ödül kabul edenler

78. Altın Küre’nin en renkli anları, kimi kazananların ödüllerini “ev halleriyle” kabul etmesiydi. Dünyanın her yerinden dijital olaraktörene katılan adayların çoğu en şık halleriyle göz doldurdu.JodieFoster ise, partneri ve köpeğiyle birlikte kamera karşısına geçerken pijamasını giymeyi tercih etti. Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu seçilen JasonSudeikisise eşofmanlarıyla ödülünü kabul etti.

TheCrown gecenin tahtına oturdu

Aday olduğu kategorilerdeEn İyi Drama Dizisi dahil toplamda dört ödül alan TheCrown geceye damgasını vuran işlerden oldu. Prenses Diana rolüyle EmmaCorrin, Prens Charles rolüyle JoshO’Connorfavori gösterildikleri kategorilerde ödülün sahibi olmayı başardı.

TheQueen’sGambit hayranları için mutlu son

Senenin en çok konuşulan işlerinden TheQueen’sGambit en iyi mini dizi kategorisinde ödülün sahibi olurken, başrol oyuncusu Anya Taylor-Joyda En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Anya Taylor-Joyaynı zamanda Angelina Jolie’den sonra bu kategoride Altın Küre kazanan en genç isim olmayı da başardı.

Hayatını kaybeden oyuncunun ödülünü eşi kabul etti

MaRainey’s Black Bottom’daki rolüyle Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen ve 2020 yılı içerisinde zamansız bir şekilde hayatını kaybeden ChadwickBoseman’ın ödülünü onun anısınaeşi kabul etti. Gözyaşları içerisinde yaptığı ödül konuşmasıyla da ekranları başındaki izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Kadınlar tarih yazdı

Bu yıl adayların açıklanmasının ardından en çok konuşulanlardan biri “En İyi Yönetmen” kategorisindeki beş adaydan üçünün kadın olmasıydı. Altın Küre tarihinde bir ilk olan bu adaylıklar OneNight in Miami ileReginaKing, PromisingYoungWoman ile EmeraldFennellve Nomadland ileChloéZhao şeklindeydi. 78 yıllık tarihi boyunca ödüllerde ilk defa 1984 yılında Barbara Streisand tarafından kucaklanan En İyi Yönetmen Ödülü’nü, bu yıl ikinci kez bir kadın yönetmen, ChloéZhaoaldı.

“En İyi Kadın Oyuncu” şaşırttı

Nomadland’dekiperformansıyla izleyen herkesi kendisine hayran bırakan ve “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinin favorisi olarak gösterilen FrancesMcDormand’ın ödül almaması ise şaşkınlık yarattı.Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, The United States vs. BillieHoliday’deki performansıyla AndraDay’in oldu.

Jane FondaCecil B. DeMille ödülünün sahibi oldu

50 yılı aşkın süredir sinema dünyasında aktif olarak yer alan, 2 kez Oscar, 7 kez Altın Küre ödülü kazanan efsane aktris Jane Fonda,  Cecil B. de Mille ödülünün sahibi oldu. Film endüstrisinde derin etkiler bırakan isimlerin onurlandırıldığı ödüle bugüne dek TomHanks, OprahWinfrey, JeffBridges,Robert De Niro, AudreyHepburn, Harrison Ford, JodieFoster, SophiaLoren, Steven Spielberg, Denzel Washington ve Robin Williams gibi isimler layık görülmüştü.

İlk kez geçtiğimiz yıl dağıtılmaya başlanan ve televizyon dünyasına büyük katkı sunan isimlere verilen CarolBurnett Ödülü’nün ise bu yılki sahibi, Norman Lear oldu.

Ödül listesi

25 farklı kategoride verilen ödülleri kazananların tam listesi şu şekilde:

Drama Dalında En İyi Film:

Nomadland

Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu:

AndraDay (The United States vs. Billie Holiday)

Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu:

ChadwickBoseman (MaRainey’s Black Bottom)

Müzikal/Komedi Dalında En İyi Film:

Borat SubsequentMoviefilm

Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu:

Rosamund Pike (I Care a Lot)

Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu:

Sacha Baron Cohen (Borat SebsequentMoviefilm)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

JodieFoster (TheMauritanian)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Daniel Kaluuya (Judas andthe Black Messiah)

En İyi Yabancı Film:

Minari

En İyi Animasyon Film:

Soul

En İyi Yönetmen adayları:

ChloéZhao (Nomadland)

En İyi Senaryo:

AaronSorkin (The Trial of the Chicago 7)

En İyi Film Müziği:

TrentReznor, AtticusRoss, JonBatiste (Soul)

En İyi Özgün Şarkı:

Io Si (Seen) (The Life Ahead)

Music by:DianeWarren

Lyricsby:DianeWarren, Laura Pausini, NiccolòAgliardi

Televizyon

Müzikal/Komedi Dalında En İyi TV dizisi:

Schitt’sCreek

Drama Dalında En İyi TV dizisi:

TheCrown

Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu:

EmmaCorrin (TheCrown)

Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu:

JoshO’Connor (TheCrown)

Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu:

CatherineO’Hara (Schitt’sCreek)

Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu:

JasonSudeikis (TedLasso)

En İyi Mini Dizi: 

TheQueen’sGambit

Mini Dizi En İyi Kadın Oyuncu:

Anya Taylor-Joy (TheQueen’sGambit)

Mini Dizi En İyi Erkek Oyuncu:

Mark Ruffalo (I KnowThisMuch is True)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

GillianAnderson (The  Crown)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

John Boyaga (Small Axe)

Cecil B. deMille Ödülü:

Jane Fonda

CarolBurnett Ödülü:

Norman Lear

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz