5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ’NDEN YENİ BİR YERLEŞTİRME

71

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali,kurulumupandemi sebebiyle ertelenen Büyükada Şarkı Hatları başlıklı yeni yerleştirmeyle şehre veda ediyor.

Studio Ossidiana’nın ürettiği Büyükada Şarkı Hatları, hem bir tasarım projesi hem de bir yolculuk. Bitkilere, toprağa, böceklere ve kuşlara ev sahipliği yapacak bu yüzen bahçe, Büyükada-Haliç hattındaki yolculuğu sırasında insanlara ve hayvanlara, etkinliklere ve sohbetlere ev sahipliği yapacak.  

Stimuleringsfonds, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Adalar Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen proje, 23 Haziran-12 Temmuz tarihleri arasında, Büyükada-Haliç hattında görülebilecek. Büyükada Şarkı Hatları isimli yüzen bahçe, 23 Haziran’da Yenikapı’dan yola çıkarak Büyükada’ya gidecek ve burada 30 Haziran’a kadar kalacak. 30 Haziran’da ise tekrar deniz üzeri seferine başlayıp Haliç’e gelecek ve 12 Temmuz tarihine kadar Haliç’te ziyaret edilebilecek. Platform, Büyükada ve Haliç rıhtımlarına bağlıyken yoga yapmak, dans etmek, şarkılarını seslendirmek veya balık tutmak isteyen herkese açık olacak. 12 Temmuz’dan sonra ise platformun üzerindeki tasarım Büyükada’da, Adalar Kent Konseyi’ne ait bir bahçeye yerleşerek İstanbul’un bir parçası haline gelecek.

Büyükada Şarkı Hatları, çevrimiçi kamusal program etkinliklerine ev sahipliği yapacak

5. İstanbul Tasarım Bienali’nin kamusal programı 23-30 Haziran tarihleri arasında, platform Büyükada’dayken gerçekleşecek. Dünya Mirası Adalar ve Deniz Yaşamını Koruma Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek “Ekoloji Maratonu” başlıklı programda 14 farklı etkinlik bulunuyor. Etkinliklerin on ikisi İstanbul Tasarım Bienali’nin Instagram hesabından, adadan canlı yayın ile; iki etkinlik ise Zoom üzerinden takip edilebilecek.

Kentte Doğa ve Bisiklet

28 Haziran Pazartesi 17.00-18.00

Konuşmacı: Orman Yüksek Mühendisi Cihan Erdönmez

Suyla Birlikte Yaşamak
28 Haziran Pazartesi 18.00-19.00

Konuşmacı: Akgün İlhan

Doğal Koridorlar Oluşturmak
29 Haziran Salı
15.00-16.00

Konuşmacı: Prof. Dr. Ünal Akkemik


‘Be Water My Friend’ by dadans
29 Haziran Salı 18.00-19.00

Performansçılar: dadans (Dila Yumurtacı, Melek Nur Dudu, Merve Uzunosman) ve misafir performansçılar

5. İstanbul Tasarım Bienali Kamusal Programı hakkında ayrıntılı bilgi ve etkinlik takvimi için:
empathyrevisited.iksv.org

5. İstanbul Tasarım Bienali’nin kente armağan ettiği kalıcı eserler ziyaretçilerini bekliyor

Ekim 2020’de başlayan 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin Yeni Yurttaşlık Ritüelleri kapsamındaki kalıcı yerleştirmeleri İstanbul’un çeşitli noktalarında görülebilir.

Soft Baroque’un tasarladığı Nokta Bulutu Aykut Barka Deprem Parkı’nda; Soraia Gomes Teixeira’nın imzasını taşıyan Kamusal Terapi Araçları Etiler Sanatçılar Parkı’nda; public works ile Freddie Wiltshire ve Billy Adams’ın Özenle Kurutun adlı projesi Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’nde; Martí Guixé’nin Güneş Mutfağı İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde; Bits to Atoms tarafından tasarlanan Devrimin Sobası Karaköy Sahili’nde; Eli Bensusan imzalı Körlerin Güneş Saati Moda Sahil Parkı’nda ve Dansbana!’nın kent içinde dansa alan açan, genç kadınları kamusal alanlarda görünür kılmayı hedefleyen projesi Dansbana! Kalamış ise Kalamış Parkı’nda ziyarete açık.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz