5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ, BEŞ YENİ ESERLE VEDA ETMEYE HAZIRLANIYOR

481

5. İstanbul Tasarım Bienali’nin şehrin farklı noktalarına yayılan yerleştirmelerine, 1 Nisan itibariyle yenileri eklendi. Ekim 2020’den bu yana evrilerek devam eden bienal son etabını 24 Nisan’da, gün boyu sürecek bir çevrimiçi etkinlikle tamamlayacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrAsponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali,fiziksel ve dijital mecralardagelişmeye devam ediyor.24 Nisan Cumartesi günü çevrimiçi yayımlanacak Pek Kapanış Sayılmaz!başlıklıetkinliklebienalin bir evresi daha tamamlanıyor.Bienalin 1 Nisan’da başlayan bu son etabında, şehrin farklı noktalarına yayılan yerleştirmelere beş yeni eser daha ekleniyor. Yeni Yurttaşlık Ritüelleri projeleri kapsamındaOrkan Telhan ve elii’nin IMNA desteğiyle tasarladığı İstanbul’un Mikrobik Meyveleri Özgürlük Parkı’nda; publicworks ile FreddieWiltshire ve Billy Adams’ın imzasını taşıyan Özenle Kurutun Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’nde; MartíGuixé’nintasarladığı Güneş Mutfağı İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde1 Nisan’dan bu yana görülebiliyor. Studio Ossidiana’nın göçebe pavyonu Büyükada Şarkı Hatları, 26 Nisan’da Büyükada-Haliç seferlerine başlayacak. Stigmerjiyi Aramak Ekibi’ninStigmerjiyi Aramak isimli uyduprojesi ise 30 Nisan’dan itibaren Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu bahçesinde görülebilecek.

Istanbul’un Mikrobik Meyveleri – Ozgurluk Parki – Kayhan Kaygusuz

Nisan ayında ziyarete açılacak yeni eserler

Küratörlüğünü Mariana Pestana’nınSumitraUpham ve BillieMuraben ile birlikte yürüttüğü,Empatiye Dönüş: Birden fazlası için tasarım başlıklı bienaldeNisan ayında ziyarete açılan eserler şunlar:

Özenle Kurutun

publicworks ile FreddieWiltshire ve Billy Adams’ın Özenle Kurutun adlı projesinin çıkış noktası Türkiye mutfağına özgü, sebzeleri açık havada, evlerin çatılarında kurutarak saklama âdeti. Gıda kurutma ve saklama işini kolektif bir yurttaşlık pratiğine dönüştüren projede, kurutma süreci ve bu sürece başvuran kültürler incelenirken bir yandan da dünya çapında kurutma ritüellerini denemek ve tartışmak amacıyla çeşitli sebzeler toplanıyor. British Council ve Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle hayata geçirilenproje,Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ndekalıcı olacak.

İstanbul’un Mikrobik Meyveleri
Orkan Telhan ve elii (Bir IMNA projesi)tarafından üretilen İstanbul’unMikrobikMeyveleri,İstanbul bostanlarının karmaşık tarihlerini mikroorganizmaların perspektifinden anlatan bir platform. Bir toprak mikrobiyolojisi laboratuvarıyla bir meyve ağacının melezi, bir bahçeler bahçesi olan bu platformda, tarihi 1500 yıl kadar geriye uzanan çeşitli İstanbul bahçelerinden toplanmış mikrobik kültürler sergileniyor. AcciónCulturalEspañola (AC/E), Weitzman School of Design ve Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen proje, 30 Nisan’a kadar,Özgürlük Parkı’nda görülebilir.
 
Güneş Mutfağı
MartíGuixé’ninGüneş Mutfağı adlı projesi, gücünü alternatif bir enerji kaynağından, Güneş’ten alıyor. Tamamen hava durumuna bağlı olan bu mutfak bizi çevreyle tekrar ilişki kurmaya, beklenmedik olanla başa çıkmaya ve nihayetinde doğaya tabi olmaya davet ediyor. İstanbul’un sokak yemeği kültüründen ilham alan bu proje,AcciónCulturalEspañola (AC/E) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin destekleriyle hayata geçirildi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsünde kalıcı olacak.

 
Büyükada Şarkı Hatları
Studio Ossidiana’nınürettiğiBüyükada Şarkı Hatları, hem bir tasarım projesi hem de bir yolculuk. Bitkilere, toprağa, böceklere ve kuşlara ev sahipliği yapan bu yüzer bahçe, Adalar boyunca ilerledikten sonra anakaraya yönelirken; yolculuk sırasında bahçe insanlara ve hayvanlara, etkinliklere ve sohbetlere ev sahipliği yaparak takımadalara özgü yaşamın ve öykülerin yerleştiği bir göçebe pavyona dönüşecek.Stimuleringsfonds, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleşen proje, 26 Nisan-13 Haziran tarihleri arasında,Büyükada-Haliçhattında görülebilecek.Ayrıntılar için empathyrevisited.iksv.org’u takipte kalın.
 
Stigmerjiyi Aramak
Stigmerjiyi Aramak Ekibi’ninStigmerjiyi Aramak isimliprojesi, tasarım dilleri ve sistemlerine dair süregiden bir araştırma. Platform, geçici sergiler, pedagojik deneyler, yuvarlak masa sohbetleri, konferanslar ve yayınlarla, fiziksel ve fiziksel olmayan yollardan “besleniyor”. Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle gerçekleşen projenin fiziksel bir sergi olarak tasarlanan Episode II başlıklı ikinci etabı, 30 Nisan-26 Mayıs tarihleri arasında,Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu bahçesindegörülebilecek. Sergiye girişler rezervasyonla yapılabilecek. Ayrıntılar içinempathyrevisited.iksv.org’u takipte kalın.

Gün boyu sürecek bir kapanış etkinliği: “Pek Kapanış Sayılmaz!”

Dans Bana – Kalamis Parki – Kayhan Kaygusuz

Ekim 2020’de başlayan ve altı ay boyunca evrilerek devam eden 5. İstanbul Tasarım Bienalikapanırken,Kara ve Deniz Kütüphanesi’nde yer alan araştırmaların sunulacağı,gün boyu sürecek, sürprizlerle doluPek Kapanış Sayılmaz!başlıklı bir etkinlik düzenleyecek. 24 Nisan Cumartesi günü çevrimiçi olarak yayımlanacak etkinlikte,Dele Adeyemo, IbiyeCamp ve DámasoRandulfe, Black Athena Collective, Counterspace, LindaSchillingCuellar, Dansbana!,SophieKrier&EricWong, Aslıhan Demirtaş, FRAUD, Ilana Harris-Babou, Ayşenaz Toker ve Merve Tuna, AnnaPuigjaner – MAIO & Alina Abouelenin, BUREAU, Pelin Tan &VivienSansour&LuigiCoppola, Orkan Telhan&elii, theOtherDada, TiriLab, Aslı Uludağ gibi uluslararası tasarımcı ve sanatçılarla yapılacak sohbetler, yürüyüşler, performanslar ve film gösterimleri yer alacak. callingişbirliğiyle gerçekleşecek etkinlik, İKSVYouTube kanalının yanı sıra Tasarım Müzesi (Londra) ve HetNieuweInstituut‘un web sitelerinden de izlenebilecek.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz