5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ AÇILDI. PEKİ BİENAL NERELERDE, NASIL ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ?

8197

İKSV tarafından VitrA sponsorluğunda ve T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, küratörlüğünü Mariana Pestana’nın yürüttüğü, Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım başlıklı bienal, sergi mekânlarında, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda farklı ülkelerden ve farklı disiplinlerden katılımcıların projelerine ev sahipliği yapıyor. Bienal kapsamında Pera Müzesi’nde yer alacak müdahaleler ve ARK Kültür’deki araştırma projeleri arşivi 15 Kasım’a kadar ziyaret edilebilirken, İstanbul sokaklarına yayılacak müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileri ise 30 Nisan 2021’e kadar gelişerek devam edecek. Araştırma projeleri ve dijital projeler altı ay boyunca dünyanın her yerinden takip edilebilecek.

ARK Kültür’de görülebilecek Kara ve Deniz Kütüphanesi?

Kara ve Deniz Kütüphanesi, bölgedeki ekonomik ve çevresel direnç için yeni araçlar ve sistemler oluşturmak adına Akdeniz havzasında araştırmalar yapan tasarımcılar ve düşünürlerin projelerini bir araya getiriyor.

15 Kasım’a kadar pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 arasında açık olan ARK Kültür’deki Kara ve Deniz Kütüphanesi arşivini ziyaret etmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Sergi gezinizi, rezerve ettiğiniz saat itibariyle bir saat içinde tamamlamalısınız.

Lütfen dikkat: ARK Kültür’ün bodrum katına, aynı aileden olmayan izleyiciler teker teker alınıyor. Sergide yer alan video işlerini sesli olarak izleyebilmek için kendi kulaklıklarınızı kullanmalısınız. Sergiye girmeden el dezenfektanından mutlaka faydalanın, ziyaretiniz süresince maskenizi lütfen çıkarmayın ve 1,5 metre sosyal mesafeyi her zaman koruyun.

Tüm kente yayılan Yeni Yurttaşlık Ritüelleri

Kalamış Parkı, Moda Parkı, Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi, Kuzguncuk Şehir Bahçesi ve Kuzguncuk İskelesi, Beşiktaş İskelesi, Karaköy İskelesi ve Pera Müzesi’nde farklı toplulukların ev sahipliğinde gerçekleştirilecek bu müdahaleler, 30 Nisan 2021’e kadar değişen zaman ve biçimlerde karşınıza çıkacak. Müdahalelere bir de, katılıma açık ‘etkinleştirmeler’ programı eşlik ediyor.Pera Müzesi salıdan cumartesiye 11.00’den 18.00’e, pazar günleri 12.00’den 18.00’e kadar açık, pazartesi günleriyse kapalı. Kyriaki Goni ve The Rodina’nın Yeni Yurttaşlık Ritüelleri programı kapsamında sergilenen enstalasyonlarına ek olarak yine Pera Müzesi’nde yapılacak Empati Seansları 15 Kasım 2020’ye dek devam ediyor.

Lütfen dikkat: Ziyaret için rezervasyonun gerekmediği Pera Müzesi’nde uygulanan COVID-19 önlem ve kurallarıyla ilgili bilgiyi müze iletişim kanallarından edinebilirsiniz. 

Bienalin dijital bölümü: Eleştirel Yemek Programı

İstanbul Tasarım Bienali web sitesi, İKSV YouTube kanalı ve e-flux Architecture’dan 18 Ekim-28 Şubat arasında takip edilebilecek bu program, her hafta bir bölümü yayımlanacak videolardan oluşuyor. Her biri farklı bir uygulamacı ya da düşünür tarafından sunulacak bölümler, yiyecek alışverişi, tedariki ve tüketiminin günümüz kültürünü etkileyen ekolojik, ekonomik ve jeopolitik koşullarla nasıl ilişkili olduğunu sorguluyor. 

Detaylı bilgi: http://empathyrevisited.iksv.org/tr/index#home

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz