Çevrimiçi düzenlenen ve tüm Türkiye’den izlenebilen 48. İstanbul Müzik Festivali bu hafta Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan Beethoven Trio Berlin’e, Yarının Kadın Yıldızları’ndan klasik müzik eşliğinde yoga deneyimine rengârenk bir program sunuyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali bu hafta klasik müzik severlere İstanbul’un çeşitli mekânlarından Bilkent Odeon’a, Almanya’dan Hollanda’ya uzanan bir konser programı sunuyor. Senfonik eserlerden oda müziği ve geleneksel müziğe çok renkli bir repertuvara sahip 8 yeni konserin yanı sıra düzenlenenücretsiz hafta sonu konserleri, konsere doğru etkinlikleri ve çocuk atölyeleri de festivalin bu haftaki programında izleyicilerle buluşuyor. Festival kapsamında 5 Ekim’e kadar her gün yeni bir konser online.iksv.org/muzik adresinde erişime açılıyor. online.iksv.org/muzik adresinde yayımlanan konserler bir ay; İKSV YouTube kanalından yayımlanan ücretsiz konserler 1 hafta boyunca izlenebiliyor. Konser gösterimleri ise 5 Kasım’a kadar devam ediyor.

48. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ’NDE BU HAFTA

BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI & GÖKHAN AYBULUS

Gösterim Tarihleri: 28 Eylül 2020 / 20.00 – 28 Ekim 2020 / 20.00

Beethoven’ın Aydınlık Dünyası teması etrafında şekillenen festival, bestecinin 200 yıldır aydınlığı hiç azalmayan 5. Senfoni’si ile sürüyor. Ülkemizin ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu olan Bilkent Senfoni Orkestrası’nı başarılı genç kuşak şeflerimizden Dağhan Doğu’nun yöneteceği konserin solisti Gökhan Aybulus ise Beethoven’ın da hayran olduğu, Mozart’ın tutkulu ve şiirsel 24. Piyano Konçertosu’nu seslendiriyor. Ankara’da kaydedilen konsere, Bilkent Odeon ev sahipliği yapıyor. Türkiye İş Bankası’nın gösteri sponsorluğunda gerçekleşen konser 28 Eylül – 28 Ekim tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde yayında olacak. Konsere Doğru konuşmaları kapsamında müzik yazarı ve İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu üyesi Aydın Büke’nin Beethoven üzerine konuşması ise 28 Eylül saat 19.00’dan itibaren bir ay süreyle İKSV YouTube kanalında izlenebilir.

YARININ KADIN YILDIZLARI: GENÇ KADIN MÜZİSYENLER DESTEK FONU

Gösterim Tarihleri: 29 Eylül 2020 / 20.00 – 29 Ekim 2020 / 20.00

İstanbul Müzik Festivali ve Eğitim Destek Fonu Sponsoru TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) işbirliğiyle 2018 yılında başlatılan ve geleceğin kadın müzisyenlerini destekleme amacını taşıyan Yarının Kadın Yıldızları projesi, üçüncü yılında üstün yetenekli müzisyenlerin çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine destek olmaya devam ediyor. Bu yıl, Yarının Kadın Yıldızları: Genç Kadın Müzisyenler Destek Fonu’ndan destek almaya hak kazanan müzisyenlerden Ece Selin Yüksel (flüt), İdil Bursa (viyolonsel), İlke Işı Tuncer (keman), İrem Özyiğit (kontrbas) ve Seher Karabiber’in(flüt) Süreyya Operası’nda kaydedilen ve piyanist Ayşegül Sarıca’nın da kanaat önderi ve konuk sanatçı olarak yer aldığı Yarının Kadın Yıldızları konseri 29 Eylül – 29 Ekim tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde müzikseverlerle buluşacak. Konsere Doğru konuşmaları kapsamında, gazeteci Melis Alphan’ın SosyalBen Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ece Çiftçi ile gerçekleştirdiği söyleşiise 28 Eylül saat 19.00’dan itibaren bir ay süreyle İKSV YouTube kanalında izlenebilir.

BİFO & VÍKINGUR ÓLAFSSON

Gösterim Tarihleri: 30 Eylül 2020 / 20.00 – 30 Ekim 2020 / 20.00

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, son dönemin çok konuşulan şeflerinden Patrick Hahn yönetiminde ve 2019 Gramophone Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Sanatçısı seçilen Víkingur Ólafsson’un solistliğinde bir konserle festivalde. Ağustos ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinden Kültür AŞ desteği ile Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda izleyicili olarak gerçekleşen konserin kaydı 30 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde yayında olacak. Konserin yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ise Borusan Holding.

BİFO ÖZEL: BORUSAN QUARTET

Gösterim Tarihleri: 1 Ekim 2020 / 20.00 – 1 Kasım 2020 / 20.00

48. İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel serinin ilkinde orkestra bünyesinde kurulmuş ve uluslararası başarılara imza atmış Borusan Quartet sahnede. Borusan Müzik Evi’nde kaydedilen konserin programında ilk olarak Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’na bir pencere açılıyor. Klasik dönemden çağdaşa uzanan geniş bir repertuvarı aynı ustalık ve incelikle yorumlayan Borusan Quartet, programın devamında ise dinleyicileri, geleneksel tangoyu caz ve klasik müzik öğeleriyle birleştirerek köklü biçimde değiştirmiş olan Arjantinli besteci Astor Piazzolla’nın dünyasına götürüyor. Borusan Sanat’ın yüksek katkılarıyla gerçekleşen konser 1 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde yayında olacak.

BİFO ÖZEL: “BAROKTAN KLASİĞE”

Gösterim Tarihleri: 2 Ekim 2020 / 20.00 – 2 Kasım 2020 / 20.00

48. İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel serinin ikincisinde orkestra, Türkiye’de opera deyince ilk akla gelen isimlerden, ünlü şef Antonio Pirolli yönetiminde Barok’tan Klasik döneme uzanan bir program seslendiriyor. Süreyya Operası’nda kaydedilen konserin solisti ise mezzosoprano Ezgi Karakaya. Fransız Barok stilinin ustası Lully’nin bestelediği Türk Seremonisi için Marş ile başlayacak konser, İtalyan Barok’undan Handel’e ve Bach’a, oradan da Klasik dönemin başında Haydn’a kadar uzanan renkli bir program sunuyor. Borusan Sanat’ın yüksek katkılarıyla gerçekleşen konser 2 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde yayında olacak. Konsere Doğru etkinlikleri kapsamında, felsefeci, yazar Asuman Kafaoğlu-Büke’nin Titian’ın Bacchus ve Ariadne tablosu üzerine konuşması 2 Ekim saat 18.00’den itibaren; İKSV Alt Kat işbirliğiyle düzenlenen ve Türkiyeli ve mülteci çocukları buluşturan Birlikte Güçlü Sesler Korosu II konseri ise saat 19.00’dan itibaren İKSV YouTube kanalında izlenebilir.

HAFTA SONU KLASİKLERİ – II: “CANTO IN FLOW”

Gösterim Tarihleri: 3 Ekim 2020 / 11.00 – 3 Kasım 2020 / 11.00

Hafta sonları açık havada ailecek müzikle güzel bir güne başlamak isteyen İstanbulluların vazgeçilmezi hâline gelen ücretsiz Hafta Sonu Klasikleri müzikseverleri bu yıl açık havada ağırlayamasa da, evde müziği hareketle bütünleştirebilecekleri benzersiz bir deneyime davet ediyor. Hollanda’nın ‘s-Graveland bölgesindeki Wonderfeel Festival Alanı’nda kaydedilen ve ücretsiz olarak erişime açılacak konserde, Simeon ten Holt’un şaşırtıcı, dalgalar halinde hem yinelemeli hem değişken müziği eşliğinde gerilim ile gevşeme, devamlılık ile akış, hareket ile ses arasındaki etkileşim sizi rahatlatırken ruhunuzun beslendiğini hissedeceksiniz – üstelik arzu ederseniz yoga yaparak! Hollandalı usta yogini Daphne Koken ile her düzeyden yogasever bu etkinlikte müzik deneyimlerine farklı bir boyut ekleyebilecekler. Mercedes-Benz Türk A.Ş./ Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş.’nin gösteri sponsorluğunda gerçekleşen konser 3 Ekim – 3 Kasım tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde yayında olacak. Konserden Sonra etkinlikleri kapsamında Ek Biç Ye İç ekibinden Burcu Arıkan’ın 6-9 yaş grubu çocuklar için tohum topu ve kendi kendini sulayan saksı yapma atölyesi 3 Ekim saat 12.00’den itibaren bir ay süreyle İKSV YouTube kanalında izlenebilir.

BEETHOVEN TRIO BERLIN

Gösterim Tarihleri: 4 Ekim 2020 / 20.00 – 4 Kasım 2020 / 20.00

Beethoven’ın Aydınlık Dünyası’na adanan 48. İstanbul Müzik Festivali, büyük besteciye bir saygı niteliğinde kurulan Beethoven Trio Berlin’i ağırlıyor. Repertuvarının merkezine Beethoven’ın “Gassenhauer” Üçlü’sünü alan topluluk, Berlin Filarmoni’nin iki üyesi; Knut Weber ve Andreas Ottensamer ile çok yönlü Fransız piyanist Julien Quentin’den oluşuyor. Berlin’deki Christophori Piyano Salonu’nda kaydedilen konserde Romantik dönemin en güzel eserlerinden bazıları seslendiriliyor. Berrin Erengül & Eva Barlas’ın gösteri sponsorluğunda gerçekleşen konser, 4 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde yayında olacak.

BİFO ÖZEL: “RECOMPOSED” VIVALDI – DÖRT MEVSİM

Gösterim Tarihleri: 5 Ekim 2020 / 20.00 – 5 Kasım 2020 / 20.00

48. İstanbul Müzik Festivali’nin Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’na odaklandığı üç konserlik özel serinin sonuncusunda orkestra, Vivaldi’nin Dört Mevsim’inin incelikli olduğu kadar cüretkâr biçimde yeniden ele alındığı “Recomposed” ile müzikseverlere tanıdık olduğu kadar farklı ve taze bir müzik deneyimi sunarken repertuvarının genişliği ve yorum gücünü de ortaya koyuyor. Borusan Oto İstinye’de kaydedilen konserde, Murat Cem Orhan yönetimindeki orkestra, solist Pelin Halkacı Akın’a eşlik ediyor. Borusan Sanat’ın yüksek katkılarıyla gerçekleşen konser, 5 Ekim – 5 Kasım tarihleri arasında online.iksv.org/muzik adresinde yayında olacak. Konsere Doğru konuşmaları kapsamında sanat tarihçisi, yazar Gül İrepoğlu’nun Aliye Berger’in Otoportre’si üzerine konuşması 5 Ekim saat 19.00’dan itibaren bir ay süreyle İKSV YouTube kanalında izlenebilir.

Biletli konserler online.iksv.org/muzik adresinde yayımlanıyor

“Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Ludwig van Beethoven’ın 250. doğum yılını kutlayan 48. İstanbul Müzik Festivali kapsamında senfonik eserlerden oda müziği ve geleneksel müziğe çok renkli bir repertuvara sahip 20 konser, festivalin dijital platformu online.iksv.org/muzik adresinde müzikseverlere ulaşıyor. Festival kapsamında düzenlenen ücretsiz hafta sonu konserleri, konsere doğru etkinlikleri ve çocuk atölyeleri ise İKSV YouTube kanalından ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Festival boyunca, 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında her gün yeni bir konser erişime açılıyor. Erişime açılan biletli konserler bir ay boyunca; ücretsiz konserler ise bir hafta boyunca yayında kalacak; festivalin 5 Ekim’de erişime açılacak son konseri 5 Kasım’a kadar izlenebilecek. İzleyiciler bilet satın aldıkları konserleri, izlemeye başladıktan sonra 7 gün boyunca görüntüleyebilecek. Festival konserlerini cep telefonu, tablet, bilgisayar ekranı ve akıllı televizyon gibi farklı cihazlarla izlemek mümkün.

48. İstanbul Müzik Festivali biletleri satışta

Festival biletleri biletix.com internet sitesi üzerinden, konser başına 20 TL fiyatla satışa sunuldu. İzleyiciler ayrıca konserlerin tamamını 250 TL fiyatlı kombine biletle de izleyebiliyor.

Üyelikleriyle İKSV’nin sene boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla satın alabiliyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyelerine biletlerini Biletix.com üzerinden %25; Kırmızı, Turuncu ve Sarı Lale Kart üyeleri ise %20 oranında indirimle satın alabiliyor. Ayrıca Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri 24 Eylül – 24 Ekim tarihleri arasında gösterimde olacak Wiener Akademie “Beethoven Gala” konserini ücretsiz olarak izleyebilecekler.

Eczacıbaşı Kültür Sanat Kart ile, öğrenimini Türkiye’de sürdüren 18-25 yaş arası 2000 üniversite öğrencisi, 2020 sonuna dek İKSV etkinlikleri ve İstanbul Modern’de kullanabilecekleri 250 TL’nin sahibi oldu. Eczacıbaşı Kültür Sanat Kart sahipleri de biletix.com internet sitesi üzerinden kartlarını kullanarak bilet alabiliyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz