48. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ EYLÜL’DE DİJİTAL ORTAMDA MÜZİKSEVERLERLE BULUŞUYOR

1342

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül – 5 Ekim 2020 tarihleri arasında dijital ortamdamüzikseverlerle buluşuyor. “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” teması etrafında şekillenen festival konserlerinin çekimleriİstanbul’daki ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tarihi mekânlarda gerçekleştiriliyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından,T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali’nin yeni tarihleri ve formatı belirlendi.Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanırken küresel COVID-19 salgını sebebiyle Eylül ayına ertelendiği duyurulan 48. İstanbul Müzik Festivali bu yıl18 Eylül – 5 Ekim 2020tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanındaki müzikseverlerle dijital ortam üzerinden buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıla özel olarak dijital bir programla hayata geçirilecek festivalkapsamında gerçekleşecek izleyicilibir konserde iseBorusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO),19 Ağustos Çarşamba akşamıHarbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahneye çıkacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinden Kültür AŞ desteğiyle gerçekleşecek konserde COVID-19 önlemleri sebebiyle sınırlı sayıda izleyici yer alacak.Festival programındaki tüm konserlerin kayıtları video formatında dijital ortamda yayımlanacak ve fiziki konserlere oranla daha erişilebilir bilet fiyatlarıyla, Türkiye’nin her yerindenve yurtdışındansanatseverlere ulaşacak.

48. İstanbul Müzik Festivalikonserlerinin çekimleri, aralarında WienerAkademie, Bilkent Senfoni Orkestrası,KheopsEnsemble,Philharmonix, Beethoven Trio Berlin, Borusan Quartet, Semplice Quartetgibi topluluklar ve Thomas Hampson, Bülent Evcil, Derya Türkan, Yurdal Tokcan, Gökhan Aybulus, Ezgi Karakayagibi solistlerinde bulunduğu isimlerle, hem İstanbul’daki hem de Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tarihi mekânlarda sürüyor. Kayıtlar, İstanbul’da Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı, Hıdiv Kasrı, Tophane-i Amire Kültür veSanat Merkezi, Harbiye SaintEsprit Katedrali, SurpHovhanVosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi, Süreyya Operası gibi şehrin çokkültürlü kimliği ve tarihi kültürel hazinelerini ortaya koyan mekânlarda; Avrupa’da ise Belçika, Almanya, Avusturya ve Hollanda’nınçeşitli şehirlerinde,PerchtoldsdorfŞatosu, Stavelot Manastırıgibi tarihi mekânlarda, profesyonel ekipler tarafından gerçekleştiriliyor. Festival, programındaki konserleri yüksek görüntü ve ses kalitesiyle sanatseverlere ulaştırmayı hedefliyor.

Açılış Konseri, Tekfen Filarmoni Orkestrası ve keman sanatçısı Emre Engin’den

48. İstanbul Müzik Festivali, festivalin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile açılıyor. Şef Aziz ShokhakimovyönetimindekiTekfen Filarmoni Orkestrası’nınsahnede keman sanatçısıEmre Engin’eeşlik ettiği konserin kaydıBoğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda gerçekleşti. COVID-19 önlemleri altında, yalnızca sınırlı sayıda Lale Kart üyesinin katılımıyla gerçekleşen konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartok’tan eserler dinleyicilerle buluştu. Konserin video kaydı, sonbaharda gerçekleşecek festivalin dijital programında izlenebilecek.

İstanbul Müzik Festivali 48. yılında bir ilki gerçekleştiriyor

Pandemidönemindeki fiziksel mesafelenme günlerinde tüm destekçileriyle birlikte müziğin birleştirici gücüne inanmayı sürdüren İstanbul Müzik Festivali, 48. yılında bir ilki gerçekleştirerek “Festival Orkestrası”nı kuruyor. Deneyimli şef Cem Mansur yönetiminde Türkiye’nin en yetenekli genç kuşak müzisyenlerinden oluşacakFestival Orkestrası, müzik yorumuna nitelikli olduğu kadar dinamik ve yenilikçi bir yaklaşım getirecek. Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası, 48. İstanbul Müzik Festivali dâhilinde gerçekleşecek ilk konserinde farklı ülkelerden bestecilerin eserlerini içeren bir programla müzikseverlere ulaşacak.

Festival, Beethoven’ın 250. Doğum Yılını Kutluyor

48. İstanbul Müzik Festivali,“Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Ludwig vanBeethoven’ın 250. doğum yılını kutlayacak. Bestecinin ikonik eserleri, ondan esinlenen yeni projeler ve yeni eser siparişlerinin yer aldığı 48. İstanbul Müzik Festivali programına dair detaylar ve bilet bilgileri Ağustos ayı içinde duyurulacak.

48. İstanbul Müzik Festivali’nin Destekçileri

48. İstanbul Müzik Festivali, pek çok gösteri sponsorunundesteğiyle gerçekleştiriliyor. Gösteri sponsorları arasında Borusan Holding,Tekfen Vakfı, Mercedes-Benz Türk A.Ş./ Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş.,Türkiye İş Bankası A.Ş.,STONELINE, Nobel İlaç,bluechip Creative Events, Berrin Erengül, Elvan Tuğsuz Güven,Eva Barlasve Işıklar Holdingyer alıyor.

Tekfen Vakfı, festivale 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası olarak Tekfen Filarmoni Orkestrası ile destek veriyor. 

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) ise Eğitim Destek Fonu Sponsoru olarak festivali destekliyor.

48. İstanbul Müzik Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. İstanbul Valiliği, T.C. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi ve Kadıköy Belediyesitarafından da destekleniyor.

Festival ayrıca Avusturya Kültür Ofisi, BTHVN2020, Beethoven Pastoral Project, Biletix, Boğaziçi Üniversitesi, Borusan Sanat, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, Saint Esprit Katedrali, Süreyya Operası, Türkiye Ermeni Katolikleri Patrikliği,Wonderfeel Festivali, Hollanda Konsolosluğu veThePerformingArtsFund NLişbirliğiylegerçekleştiriliyor.

FestivaleİKSV’nin Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu, İKSV Resmi Konaklama Sponsoru The Marmara Collection, Sigorta SponsoruZurich Sigorta ile servis sponsorlarıAmerikan Hastanesi, Navitas, GFKve AGC de destek veriyor.

48. İstanbul Müzik Festivali’nin afiş kampanyasının tasarımı Geray Gencer; illüstrasyonu ise Müjde Polatkan tarafından hazırlandı. Kampanya süreci; Pemra Ataç, Uğurcan Ataoğlu ve Kenan Ünsal’dan oluşan tasarım danışma kurulu tarafından yönetildi. Kampanya videomuzu ise Animasyon Cumhuriyeti hazırladı.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz