Çevrimiçi düzenlenen48. İstanbul Müzik Festivali’nin bu haftaki programındasenfonik eserlerden oda müziğine, geleneksel müziğin en güzel örneklerinden klezmere renkli bir repertuvaryer alıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül Cuma akşamı saat 20.00’de İKSV YouTubekanalındaücretsiz olarak yayımlanan Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası & Emre Engin konseriile başladı. Pandemi sebebiylebu yıl programındaki tüm konserlerin online.iksv.org/muzik adresinde çevrimiçi yayımlanacağı 48. İstanbul Müzik Festivali’nin Açılış Konseri, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı konuşmasında, “İKSV’nin 1973’ten bu yana her yıl haziran ayında düzenlediği İstanbul Müzik Festivali’ni ilk kez bir eylül ayında, evlerimizden izliyoruz. Fiziksel olarak bir araya gelemesek de bu konseri, tüm Türkiye’den ve hatta dünyanın dört bir yanından müzikseverlerin ilgisine, ücretsiz olarak sunabildiğimiz için sevinçliyiz. Bu dönemde hep birlikte bir kez daha gördük ki kültür ve sanat, her türlü koşulda bize nefes alma, ruhumuzu iyileştirme, düşünce dünyamızı zenginleştirme alanları açıyor. Bu alanların açılabilmesi için de İKSV gibi köklü kültür kurumlarına önemli görevler düşüyor. İlgilerini ve desteklerini bizden esirgemeyen siz değerli izleyicilerimiz, Lale Kart üyelerimiz ve bizi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlar, bu görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmemiz için bize güç veriyor. Sizlere gönülden teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönemde sanatçılar, kültür-sanat kurumları ve tüm paydaşlarımızla dayanışma içinde, kültür üretiminin devamını sağlamaya yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz,” dedi.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkayaise konuşmasında, “48. İstanbul Müzik Festivali ilk defa bu yıl dijital ortamda gerçekleşiyor. Böylece sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyoruz. Konserlerimizi dijital olarak devam ettirebildiğimiz, Festival kapsamında yürüttüğümüz projeler ve eser siparişlerimizle salgın döneminde de genç müzisyenlere destek verebildiğimiz ve dünya kültür birikimine katkıda bulunabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz,” dedi.

Ardından, festivalin sunduğu ödüllere dair gösterimler gerçekleştirildi. 48. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü, müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’a sunuldu. 48. İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden Alexander Rudin’in oldu. Ödülü, Alexander Rudin’e önümüzdeki yıl gerçekleşecek festivalde takdim edilecek. İKSV tarafından, geleceğin müzisyenlerinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla verilen2019 yılı Aydın Gün Teşvik Ödülü ise keman sanatçısı Elvin HoxhaGaniyev’in oldu.

48. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ’NDE BU HAFTA

Açılış Töreni’nin ardından 48. İstanbul Müzik Festivali, festivalin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası ile başladı. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın sahnede keman sanatçısı Emre Engin’eeşlik ettiği konser,18 Eylül Cuma akşamı saat 20.00’de ücretsiz olarak İKSV YouTube kanalında ilk gösterimini yaptı. Boğaziçi Üniversitesi’nin değerli işbirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı’nda kaydedilen konser, bestecinin Aydınlanma felsefesi doğrultusunda yeniden ele alarak bilgi ve sanatı ön plana çıkardığı Prometheus mitini anlatan Prometheus’un Yaratıkları balesinin uvertürü ile açıldı. Programda ayrıca Mozart, Prokofiev ve Bartok’tan eserler dinleyicilerle buluştu. Ardından 19 Eylül Cumartesi saat 20.00’de,bluechip Creative Events’in gösteri sponsorluğunda düzenlenenve St. Esprit Katedrali,  Avusturya Kültür Ofisi ve Avustrurya Dışişleri Bakanlığı’nın değerli işbirlikleriyle kaydedilen Müzik Rotası,online.iksv.org/muzik adresinde erişime açıldı. 20 Eylül Pazar saat 11.00’de ise Mercedes-Benz Türk AŞ/ Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. AŞ’nin gösteri sponsorluğunda gerçekleşenveİstanbul Büyükşehir Belediyesive iştiraklerinden Kültür AŞ desteğiyleHidiv Kasrı’nda kaydedilen Hafta Sonu Klasikleri –I kapsamındaMİAM Perküsyon TopluluğuYouTube üzerinden izleyiciyle buluştu.Konserinardından yine İKSV YouTube kanalında, 3-6 yaş grubu çocuklar için “Kendin Yap Kendin Çal” atölyesi gerçekleştirildi. online.iksv.org/muzik adresinde bu hafta gösterime açılacak konserler aşağıdaki gibi:

FESTİVAL BULUŞMASI: EVCİL & KOCABEYLER

Gösterim Tarihleri:21 Eylül 2020 / 20.00 – 21 Ekim 2020 / 20.00

İstanbul Müzik Festivali’nin ilgi ve merak uyandıran özgün serisi Festival Buluşmaları bu kez flütçü Bülent Evcil ile arpçı Merve Kocabeyler’i bir araya getiriyor. Yaklaşık 1600 yıllık Şerefiye Sarnıcı’nda kaydedilen konserde Gluck’tenIbert’e renkli bir program müzikseverleri bekliyor. Festival Buluşması’nda flüt ile arpın birlikteliğinin insanın ruhunu yücelten tınıları unutulmaz bir deneyim vadediyor. Konser, Elvan Tuğsuz Güven’in gösteri sponsorluğunda gerçekleşiyor.

FESTİVAL ORKESTRASI & CEM MANSUR

Gösterim Tarihleri:22 Eylül 2020 / 20.00 – 22 Ekim 2020 / 20.00

İstanbul Müzik Festivali’nin 48. yılında, Türkiye’nin en yetenekli genç kuşak müzisyenlerinden oluşan bir “Festival Orkestrası” kuruluyor! Deneyimli şef Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası, müzik yorumuna nitelikli olduğu kadar dinamik ve yenilikçi bir yaklaşım getirirken pandemi günlerinde müziğin birleştirici gücüne de vurgu yapıyor. Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası, Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde kaydedilen bu ilk konserinde farklı ülkelerden bestecilerin eserlerini içeren bir programla sahnede. online.iksv.org/muzik adresinde yayımlanacak konser, BELL ŞİRKETLER TOPLULUĞU & Organik Holding’in gösteri sponsorluğunda gerçekleşiyor.

“PHILHARMONIX” VİYANA/BERLİN MÜZİK KULÜBÜ

Gösterim Tarihleri:23 Eylül 2020 / 20.00 – 23 Ekim 2020 / 20.00

Berlin ve Viyana Filarmoni üyeleri, efsanevi orkestralarının konserlerinde dinleyemeyeceğiniz bir repertuvarı seslendirmek üzere bir arada. Virtüözlük ve tutkuyla hazırladıkları klasik, caz, klezmer, Latin ve hatta pop müziğin bu baş döndürücü kokteyli, dinleyicileri eğlenceli olduğu kadar karmaşık, tanıdık olduğu kadar şaşırtıcı ve kesinlikle büyüleyici bir müzik dünyasına alıp götürecek. Viyana Synchron Sahnesi’nde kaydedilen konser, Nobel İlaç’ın gösteri sponsorluğunda, online.iksv.org/muzik adresinde müzikseverlerle buluşacak.

WIENER AKADEMIE – “BEETHOVEN GALA”

Gösterim Tarihleri:24 Eylül 2020 / 20.00 – 24 Ekim 2020 / 20.00

Ünlü dönem çalgıları orkestrası WienerAkademie, çağımızın en büyük şancılarından Thomas Hampson ve 20. Yüzyılın Büyük Kemancıları arasında sayılan Benjamin Schmid ile birlikte, Avusturya’da, BrucknerhausLinz’de kaydedilen, Beethoven’a övgü niteliğinde bir konserle festivalde. online.iksv.org/muzik adresinde yayımlanacak konserin yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ise Mercedes-Benz Türk A.Ş./ Mercedes-Benz Otomotiv Tic. ve Hiz. A.Ş..

ODA MÜZİĞİNIN YILDIZLARI: ENSEMBLE KHEOPS

Gösterim Tarihleri:25 Eylül 2020 / 20.00 – 25 Ekim 2020 / 20.00

Türkiye’den Belçika’ya ve oradan tüm dünyaya açılan; piyanistliği, besteciliği ve hocalığıyla sadece dinleyicilere değil, müzisyenlere de ilham veren ve klasik müziğin bugününe olduğu kadar geleceğine de imzasını atan Muhiddin Dürrüoğlu, topluluğu KheopsEnsemble ile festivalde. Işıklar Holding’in gösteri sponsorluğunda, Belçika’da bulunan Stavelot Manastırı’nda kaydedilen bu konserde Türkiye prömiyeri yapılacak Dürrüoğlu’nunEmotionsFugitives III başlıklı eserinin yanı sıra programda Beethoven ve Brahms’ın Klarnet Üçlüleri yer alıyor. Konser online.iksv.org/muzik adresinde yayımlanacak.

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI& ANNA TIFU

Gösterim Tarihleri:26 Eylül 2020 / 20.00 – 26 Ekim 2020 / 20.00

İtalyan keman virtüözü AnnaTifu’nun keman repertuvarının temel taşlarından Chausson’unPoème’ini seslendireceği bu müzik ziyafetinde, derin müzikalitesi ve dinamizmiyle şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası ayrıca, Brahms’ınBeethoven’dan aldığı ilhamla başlayıp 21 yılda bitirdiği 1. Senfoni’sini yorumluyor. online.iksv.org/muzik adresinde yayımlanacak konserin yüksek katkıda bulunan gösteri sponsoru ise Tekfen Vakfı.Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda kaydedilen bu konserde Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın eşlik edeceği AnnaTifu, İstanbul Müzik Festivali’nde ilk kez dinleyicilerle buluşuyor.

“PASTORALE ALLA TURCA”

Gösterim Tarihleri:27 Eylül 2020 / 20.00 – 27 Ekim 2020 / 20.00

Beethoven, 6. Senfoni’si Pastoral’de insanlık ile doğa arasındaki uyumlu birlikteliği anlatır. Beethoven’ın 250. doğum yılı kutlamalarının merkezi konumundaki BTHVN2020 kapsamında gerçekleştirilen Beethoven Pastoral Projesi, doğanın tehdit altında olduğu ve insanlığın çevreyi ve kaynakları hızla tahrip ettiği günümüzde, dünyanın dört bir yanından sanatçıları bu birlikteliğe dair kendi vizyonlarını geliştirmeye çağırıyor. Turgay Erdener’in İstanbul Müzik Festivali siparişi olan yeni bestesi, tüm insanlık olarak geçirdiğimiz zorlu dönemde ayrı bir anlam kazanan bu çağrıya yanıt veriyor. Besteci, Beethoven’ınPastoral senfonisi ile Beethoven döneminde yaşamış Osmanlı bestecilerinin eserlerinden seçtiği temaları harmanlayarak hem ülkemizden hem de klasik batı müziğinden çalgıları bir araya getirdiği yepyeni bir eser yaratıyor. STONELINE’ın gösteri sponsorluğunda gerçekleşen ve Tekfur Sarayı’nda kaydedilen bu konserDerya Türkan,Yurdal Tokcan, Serkan Mesut Halili,Aykut Köselerli,Kağan Yıldız veSempliceQuartet’ide sahnede buluşturuyor. Konser online.iksv.org/muzik adresinde izlenebilir.

Biletli konserler online.iksv.org/muzik adresinden izlenebiliyor

“Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Ludwig vanBeethoven’ın 250. doğum yılını kutlayan 48. İstanbul Müzik Festivali kapsamında senfonik eserlerden oda müziğine, geleneksel müziğin en güzel örneklerinden klezmere çok renkli bir repertuvara sahip 20 konser, festivalin dijital platformu online.iksv.org/muzik adresinde müzikseverlere ulaşacak.Festival kapsamında düzenlenecek ücretsiz hafta sonu konserleri, konsere doğru etkinlikleri ve çocuk atölyeleri ise İKSV YouTube kanalından ücretsiz olarak izlenebiliyor.

Festival boyunca, 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında her gün yeni bir konser erişime açılıyor. Erişime açılan biletli konserlerbir ay boyunca; ücretsiz konserler ise bir hafta boyunca yayında kalacak; festivalin 5 Ekim’de erişime açılacak son konseri 5 Kasım’a kadar izlenebilecek.İzleyiciler bilet satın aldıkları konserleri, izlemeye başladıktan sonra 7 gün boyunca görüntüleyebilecek. Festival konserlerini cep telefonu, tablet, bilgisayar ekranı ve akıllı televizyon gibi farklı cihazlarla izlemek mümkün.

48. İstanbul Müzik Festivali biletleri satışta

Festival biletleri biletix.com internet sitesi üzerinden, konser başına 20 TL fiyatla satışa sunuldu. İzleyiciler ayrıca konserlerin tamamını 250 TL fiyatlı kombine biletle de izleyebiliyor.

Üyelikleriyle İKSV’nin sene boyunca gerçekleştirdiği tüm etkinlikleri destekleyen Lale Kart üyeleri, İstanbul Müzik Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla satın alabiliyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyelerine biletlerini Biletix.com üzerinden %25; Kırmızı, Turuncu ve Sarı Lale Kart üyeleri ise %20 oranında indirimle satın alabiliyor. Ayrıca Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri 24 Eylül – 24 Ekim tarihleri arasında gösterimde olacak WienerAkademie “Beethoven Gala” konserini ücretsiz olarak izleyebilecekler.

Eczacıbaşı Kültür Sanat Kart ile, öğrenimini Türkiye’de sürdüren 18-25 yaş arası 2000 üniversite öğrencisi, 2020 sonuna dek İKSV etkinlikleri ve İstanbul Modern’de kullanabilecekleri 250 TL’nin sahibi oldu. Eczacıbaşı Kültür Sanat Kart sahipleri de biletix.com internet sitesi üzerinden kartlarını kullanarak bilet alabiliyor.

Festivalde Bu Hafta Gösterime Açılacak Konserler

FESTİVAL BULUŞMASI: EVCİL & KOCABEYLER

Gösterim Tarihleri:21 Eylül 2020 / 20.00 – 21 Ekim 2020 / 20.00

FESTİVAL ORKESTRASI & CEM MANSUR

Gösterim Tarihleri:22 Eylül 2020 / 20.00 – 22 Ekim 2020 / 20.00

“PHILHARMONIX” VİYANA/BERLİN MÜZİK KULÜBÜ

Gösterim Tarihleri:23 Eylül 2020 / 20.00 – 23 Ekim 2020 / 20.00

WIENER AKADEMIE – “BEETHOVEN GALA”

Gösterim Tarihleri:24 Eylül 2020 / 20.00 – 24 Ekim 2020 / 20.00

ODA MÜZİĞİNIN YILDIZLARI: ENSEMBLE KHEOPS

Gösterim Tarihleri:25 Eylül 2020 / 20.00 – 25 Ekim 2020 / 20.00

TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI & ANNA TIFU

Gösterim Tarihleri:26 Eylül 2020 / 20.00 – 26 Ekim 2020 / 20.00

“PASTORALE ALLA TURCA”

Gösterim Tarihleri:27 Eylül 2020 / 20.00 – 27 Ekim 2020 / 20.00

online.iksv.org/muzik

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz