39. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ ULUSLARARASI YARIŞMA VE ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

206

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyledüzenlenen 39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması ödülleri 20 Ekim Salı akşamı Salon İKSV’de yapılan törenle sahiplerini buldu. Uluslararası Yarışma’ya 12, Ulusal Belgesel Yarışması’na 11 film katıldı. Sinemalara geri dönen festivalin programında yer alan filmlerin gösterimleri 12 gün boyunca hem CinemaximumCity’s Nişantaşı ve Kadıköy Sinemalarında hem de filmonline.iksv.org üzerinde çevrimiçi yapıldı.

Bu yıl39. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması’nın ödül töreni, 20 Ekim Salı akşamıSalon İKSV’de gerçekleşti. Törende Uluslararası Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Laleödülünün yanı sıraJüri Özel Ödülü,Mansiyon,Halk ÖdülüveUluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri; Ulusal Belgesel Yarışması’nda iseEn İyi Belgesel ödülü ileMansiyontakdim edildi. Festivalin Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri temmuz ayında verilmişti.

Uluslararası Yarışma Ödülleri

Başkanlığını yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun üstlendiği 39. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisindeyönetmen Burak Çevik, oyuncu Hazar Ergüçlü, sinema tarihçisi ve programcı Jasmin Basic ile dağıtımcı AnthonyBobeau yer aldı.

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısınaEczacıbaşı Topluluğu tarafından verilenUluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü için bu yıl 12 film yarıştı. Altın Lale’yi ValentynVasyanovych’in yönettiğiAtlantiskazandı.

Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü’nü AlexPiperno’nun yönettiğiDenizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici / Window Boy WouldAlsoLiketoHave a Submarinekazandı.

Uluslararası Yarışma’daCamilaMorrone’yeMickey ve Ayı / Mickey andtheBear filmindekibaşarılı oyunculuğu nedeniyle Mansiyon verildi.

Uluslararası Yarışma ödülleriEczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülleriyle destekleniyor. Büyük ödül Altın Lale’yi kazanan yönetmen 10 bin Avro, filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen firma 50,000 TL, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmeni ise 5 bin Avro ile ödüllendiriliyor.

39. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma’da ilk kez çevrimiçi verilenHalk Ödülü’nü kazanan film izleyici oylarıyla belirlendi. Halk Ödülü’nü,MahnazMohammadi’nin yönettiğiOğul–Ana / Son–Mother kazandı.

Ulusal Belgesel Yarışması

Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali’nin, belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 11 filmyarıştı. Ulusal Belgesel Yarışmasıjürisinde yönetmen Rûken Tekeş, yapımcı-yönetmen Yasin Ali Türkeri ve yönetmen-sanatçı Ezgi Kılınçaslan yer aldı.

En İyi Belgesel Ödülü’nü Deniz Tortum’un yönettiği Maddenin Hallerikazandı. En İyi Belgesel ödülüİKSV tarafından 10.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda Serdar Kökçeoğlu’nun yönettiği Mimaroğlu ile Zeynep Dadak’ın yönettiği Ah Gözel İstanbul filmlerinedeMansiyon verildi.

FIPRESCI Ödülü

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI, İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma kapsamında da bir ödül veriyor. Bu yıl yarışma jürisinde Finlandiya’dan Marta Balaga, Ukrayna’dan NataliaMoussienko ve Türkiye’den Fırat Ataç yer aldı.

Jüri ValentynVasyanovych’in yönettiğiAtlantis filminiUluslararasıYarışma’daFIPRESCI Ödülü’ne layık gördü.

Ödül Töreni’nde Axolotl Senaryo Armağanları da verildi

İstanbul Film Festivali ödüllerinin verildiği törende, Axolotl’un verdiği senaryo armağanları da açıklandı.İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma En İyi Senaryo Ödülü’nü para ödülüyle destekleyen AxolotlKurmaca, Tür, İlk Senaryo ve Ulus Baker Çizgi Dışı Senaryo Armağanı olmak üzere 4 ayrı kategoride senaryo ödülü verdi.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz