3. İNGİLTERE TÜRK TOPLUMU SANAT SERGİSİ AÇILDI

532

T.C. Londra Başkonsolosluğu ve Londra Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Türk Toplumu Sanat Sergisi’ 15 Şubat 2021 tarihinde çevrim içi gerçekleştirilen açılış töreniyle sanatseverlerin ziyaretine açıldı.  

“Gelin sanatla buluşalım” çağrısı ile yola çıkılan serginin açılışında Yunus Emre EnstitüsüBaşkanı Prof. Dr. ŞerefAteş, Türkiye’ninİngiltere Büyükelçisi Sayın Ümit Yalçın, Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, Londra Yunus Emre EnstitüsüMüdürü Dr. Mehmet Karakuş ve jüri üyeleri Zeynep Iqbal, Nilay İşlek ile Cevdet Akman söz aldı.

Londra Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Karakuş açılış konuşmasında bu serginin temel amacını ‘İngiltere’deyaşayanvebirbirlerindenhaberdarolamayansanatçılarımızıbirarayagetirebilmek, sergiaçmaimkanıveyacesaretiolmayanlarabuimkanısağlamakveyüreklendirmek, sanatçılarımızınaralarındakiiletişimvedayanışmayıgüçlendirmekveonlarıdahagenişbirsanatseverkitleilebuluşturabilmek’ olaraközetledi.

Yunus Emre EnstitüsüBaşkanı Prof. Dr. ŞerefAteşiseYunusEmreEnstitüsününmisyonununTürkiyevediğerülkelerdekiinsanlararasındabağkurmakolduğunuvebunun da kültür – sanatetkinlikleriylemümkünolacağınıdilegetirdi. Sanatateşvikinöneminevurguyapan Prof. Ateşbubağlamdaserginindevamlılığınınöneminin de altınıçizdi. Açılışta konuşan T.C. Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın da bu serginin İngiltere’deki Türk toplumunun ne kadar ümitli ve dirençli olduğunu; zor koşullara rağmen sanata ve kültüre ne kadar değer verdiğini gösterdiğini ifade etti. T.C. Londra Başkonsolosu Utku Atahan da katılımdan duyduğu mutluluğu dile getirip bu serginin sanatçılarımızın bir araya getirilmesi dışında onların eserlerinin Birleşik Krallıktaki tüm sanatseverlerle buluşturulması bakımından da önemli olduğunu vurguladı.

SalgındolayısıylayaşananbuzorludönemdeTürktoplumusanatçılarınıçevrimiçi de olsabirarayagetiriponlarıneserlerinidahagenişkitlelereulaştırmayıamaçlayan sergi 15 Şubat ile 15 Mart tarihleri arasında https://yeelondon.org.uk/3rdturkishcommunityartexhibition/adresinden gezilebilecek.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılan çağrıya 70’in üzerinde sanatçı 140’tan fazla eserle başvuru yapmış; bunlardan 51 sanatçının 88 eseri jürinin seçimleri sonucu sergiye alınmıştır. Proje koordinatörlüğünü Ayşe Gökçen Yücel’in, web tasarımını Yunus Emre Karadağ’ın, editörlüğünü Meryem Küçük’ün ve sekreteryasını Ayşegül Chouseinoglou’nun üstlendiği sergide sanatçılar;  Adam Turk, Ahmet Aydın Ahmet Kutu, Ahmet Tayyar Vako, Ali Ergin, Aynur Kocaoğlu, Ayşe McGowan, Ayşe Özlem Yüksel, Bahar Ulus, Behice Kolçak Şark, BerilÖzeroğlu, Bilal Köse, Bora Çetin, Cansu Saraç Engin, Demet Tokbay,  Ece Koparal, Eda Ermağan, Esma Uğurluoğlu, Eylül Erva Akın-Kun, Eylül Özmen Yüksel, Funda Evrensel, Gita Serin, Gülşen Cingöz, Kübra Kırca Demirbağa, Kübra Müjde, Melis Erdem, Meltem Bayrak, Meltem Firüzan Yılmaz, Mevlüde Yalçın, Mine Bayar, Mürüde Mehmet, NagihanSeymour,  Orhun Bora, Özgün Evren Ertürk, Öznur Yenilmez, Senem Peace, Serdar Güzel, Sevda Uykan, Sevim Çakır,  Sevim Gelgeç, Sibel Pekgöz, Şöhret Başaran Howells, Sonay Memoğlu, Terry Katalan, Tijen Ahmet, Tomris Buse Oyzoyn – Xhikola, Tuğçe Özgelen, Ümit Demirbağa, Vedia Asım, Zerrin Bucaklı ve Zeynep Yasemin Otman geleneklisanatlardan, modern sanatlarabirçokdaldaeserleyer alıyor.

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz