“HER KOŞULDA ÜRETMEYE DEVAM EDİYORUZ!”

1117

GalataPerform’un pandemi döneminde fiziksel mekanından çıkmasıyla bir çözüm ve üretim alanı olarak oluşturduğu Türkiye’nin ilk dijital sahnesi YeniPerform, Dünya Tiyatrolar Günü haftasında üç farklı oyunu izleyici ile buluşturacak.

BELİRSİZLİKLERİ VE GÜÇLÜKLERİ AŞMAK İÇİN

Dünyanın ve Türkiye’nin gündemine daha etkin bir şekilde oturan dijital alanla gösteri sanatlarının ilişkisi üzerine düşünmeyi, üretmeyi ve deneysel bir alan yaratmayı hedefleyen YeniPerform’da bu hafta üç farklı tarzda, dijital alanda gerçekleşen oyunlar var. Dünya Tiyatrolar Günü yaklaşırken, GalataPerform dijital üretim alanı YeniPerform ile, her koşulda teatral olanı arayarak ve üreterekbelirsizlikleri ve güçlükleri aşma hedefiyle yoluna devam ediyor.

ÜÇ FARKLI TARZDA DİJİTAL OYUN

Terk Edilmiş Kıyılar//Negatif Fotoğraflar – Ferdi Çetin’in yazdığı, Yeşim Özsoy’un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz’ın rol aldığıGalataPerform yapımıoyun, 26 Mart’ta gösterilecek. Oyuncuların ve seyircilerin bir araya gelememesi fikrinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir oyun olan Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, İngilizce altyazı ile çevrimiçi gösterim olarak seyirciyle buluşuyor. Oyunun hemen ardından yazar ve yönetmenle Art Unlimited Gösteri Sanatlar Editörü ve tiyatrocu, akademisyenAyşe Draz bir söyleşi gerçekleştirecek.

Beyaz Kanatlar – Burak Alıcı’nın yazdığı Özgün Çoban’ın yönettiği ve Berfu Aydoğan, Ayşe Lebriz Berkem, Bahadır Buyruk, Sezgi Deniz, Reha Özcan’ın rol aldığı Beyaz Kanatlar Zoom canlı gösterimi ile 27 Mart’ta YeniPerform’a konuk oluyor. İlk defa Yeni Metin Festivali 9 kapsamında gösterilen oyun, Şimdi Yapım ve YeniPerformişbirliğiyle devam ediyor. Oyun, babasının ölümünden sonra eve kapanan Bulut’un, hikaye anlatıcısı Rüya ile tanışması ve ardından gelişen olayları konu alıyor.

Meteor – Berkun Oya’nın Bomba isimli oyunundan esinlenilen ve konseptini Begüm Nil Kutluay, Buğra Özurul, Efe Akercan, Mert Algın ve Selin Hasar’ın oluşturduğu Meteor, 28 Mart’ta ilk kez YeniPerform dijital sahnesine konuk olacak. Meteor sosyalleşme araçları olan üç mecrayı;Instagram, Whatsapp ve telefon çağrılarını kullanarak, fiziksel olarak bir araya gelemediğimiz bu dönemde tiyatronun fiziksel bir mekanda yaşattığı deneyimi dijital kodlar üzerinden tartışmaya açıyor.

YENİPERFORM’DA GELİŞMELER!

Halen gelişmekte olan dijital sahne YeniPerform’un Habitus Yayıneviişbirliği ile açtığı yeni alanı Kitabevi’nin ilk 10 oyunu sitede. Atölyeler bölümünde devam eden atölyeler dışında Oyun Yazarlığı Masası Atölyesi tüm sene katılıma açık. Siteye ayrıca Danışmanına Sor başlığı altında oyun yazarlarına yönelik bir danışmanlık servisi de eklendi. YeniDünya bölümünde ise seyirciye geleceğin tiyatrosu hakkında sorular soran bir anket doldurulmayı bekliyor.

YeniPerform önümüzdeki zorlu süreçte tüm tiyatroseverlerin desteğine, ilgisine ve işbirliklerine açık olacak.

YENİPERFORM HAKKINDA

2003 yılında Yeşim Özsoy tarafından kurulan GalataPerform, Galata’daki 17 yıllık mekanına veda etti. Yolculuğuna dijital bir dönüşümle devam eden topluluk, salgın süreciyle birlikte yeni iletişim, eğitim ve üretim pratikleri üzerine çalışmaya başladı ve bu düşüncenin ilk meyvesi de YeniPerform oldu. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve ortakları tarafından Covid-19 salgını döneminde kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere açılan Uluslararası Yardım Fonu (Goethe Institute Covid Relief Fund) kapsamında desteklenmeye hak kazanan YeniPerform, dijital bir kültür sanat mekanı. YeniPerform’da canlı ve kayıtlı videoların yayınlandığı bir kanal, dijital bir sahne, atölye ve kitabevi alanının yanı sıra söyleşiler yer alıyor.

OYUN TAKVİMİ

26 Mart

21.00 Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğ̆raflar (çevrimiçi gösterim)

22.00 Tiyatrocu ve Art Unlimited Editörü, Yazarı Ayşe Draz’ın moderatörlüğünde oyunun yazarı ve yönetmeninin katılımıyla zoom söyleşi

27 Mart

21.00  Beyaz Kanatlar (canlı zoom oyunu)

28 Mart

18.00  Meteor (sosyal medya ve telefon üzerinden)

19.00  Meteor ekibi ile zoom söyleşi

Tüm Oyunlar için;

Bilet Al: 30 TL

Bilet Al, Destek Ol: 50 TL

Biletler:http://www.yeniperform.com Gişesi

İletişim:05302602524

Yorum Yazınız

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen İsminizi Giriniz